Acil tıp asistanlarının uzmanlık eğitim düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluati̇on of the speci̇alty trai̇ni̇ng level of emergency medi̇cal assi̇stants
  1. Tez No: 623540
  2. Yazar: KAZIM ERSİN ALTINSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATAMAN KÖSE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Çalışmanın amacı, acil tıp sakinlerine uygulanan bir anket ile Türkiye'de uzmanlık eğitimi ile ilgili kalite algılarını ve bunları etkileyen faktörleri belirlemektir. Çalışma 1 Şubat 2019-30 Haziran 2019 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı'nda yapıldı. Çalışmaya uzmanlık eğitimi verilen devlet üniversiteleri, vakıf üniversiteleri ve eğitim-araştırma hastanelerinde çalışan acil tıp asistanları dahil edilmiştir. Anket 20 sorudan oluşmaktadır. İlk 3 anket sorusu, katılımcıların özelliklerini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Diğer sorular, uzmanlık eğitiminin uygulanması ve pratiğine yöneliktir. Çalışmaya 336 asistan dahil edildi. Asistanların 236'sı (%70,2) erkek ve 100'ü (%29,8) kadın idi. Asistanların %45,4'ü 25-27 yaş aralığındaydı ve yaş ortalamaları 28.8 ± 3.4 idi. Çoğunluğu ikinci dönem asistanlarıydı (%29,9). %85,1'i kamu üniversitelerinde çalışmaktaydı. Katılımcılardan 250'si(%74,4) ise 4-6 arasında eğitmenleri olduğunu beyan etmiştir. %96,3'ü her hafta eğitim toplantısı düzenlendiğini, %32,2'si eğitimlerin yeterli olduğunu, %85,9'u kliniklerinde asistanlık sınavı uygulanmadığını ifade etmiştir. Kamu üniversite ve eğitim araştırma hastanelerindeki asistanlar alanlarında edindikleri bilgileri çoğunluk eğitmenlerden değil, kitaplardan (%39,2, %40; sırasıyla) öğrendiğini, özel/vakıf üniversitelerinde ise konsültan hekimlerden olduğunu (%64,7) ifade etmiştir.
Özet (Çeviri)
Theaim of thestudy is todetermine, with a surveyappliedtotheemergencymedicineresidents, thequalityperceptionsrelatedtothespecialisttraining in Turkeyandthefactorsaffectingthem. ThestudywasmadebetweenFebruary 1, 2019 andJune 30, 2019 at Mersin UniversityFaculty of Medicine,Department of EmergencyMedicine. Theemergencymedicalresidentswhoareworking in thestateuniversity, foundationuniversityandeducation-researchhospitalswhichthespecialisttraining is given, wereincluded in thestudy.Thesurveyconsists of 20 questions.Thefirst 3 surveyquestionsareaimed at revealingthecharacteristics of theparticipants. Otherquestionsaredirectedtotheapplicationandpractice ofresidencyeducation. 336 assistantswereincluded in thestudy. 236 (70.2%) of theresidentsweremaleand 100 (29.8%) werefemale. 45.4% of theresidentswerebetweentheages of 25-27 andthemeanagewas28.8 ± 3.4 years. Most of themweresecondtermresidents (29.9%).