Kara kuşburnu çayının antioksidan aktivitesi ve antosiyanin miktarı üzerine infüzyon süresinin etkileri
The effects of infusion time on antioxidant activity and anthocyanin content of black rosehip tea
- Tez No: 607972
- Danışmanlar: PROF. DR. MEMNUNE ŞENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kara kuşburnu (Rosa pimpinellifolia L.) meyvesinden çay üretilmek amacıyla yapılan bu araştırmada kuşburnular, güneşte, kurutma dolabında ve liyofilizasyon yöntemiyle kurutulmuştur. Kurutulan kuşburnu meyveleri 15 ve 30 dakika infüzyona tabi tutularak kuşburnu çayı elde edilmiştir. Taze kuşburnu meyvelerinde L, a ve b değerleri sırasıyla 10,01, +2,35 +4,16 olarak, toplam kuru madde 37,72 g/100g, kül 3,53 g/100g, pH 4,75, titrasyon asitliği %1,12, C vitamini 63,35 mg/100g, indirgen şeker 15,33 g/100g, sakaroz 1,93 g/100g, toplam şeker 19,29 g/100g, toplam fenolik madde 286,31 mgGAE/g ve toplam monomerik antosiyanin miktarı 3261,29 mg/kg, DPPH· yöntemiyle tespit edilen antioksidan aktivitesi (IC50 değeri) 9,63 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to pruduce the tea from black rosehip fruit (Rosa pimpinellifolia L.). The rosehip fruits were dried in the sun, drying cabinet and lyophilization method. The dried rosehip fruits were infused for 15 and 30 minutes for rosehip tea produced. It was determined that colour (L, a and b) values were 10.01, +2.35 +4.16, total dry matter was 37.72 g /100g, ash was 3.53 g /100g, pH was 4.75, titration acidity was 1.12, vitamin C was 63.35 mg /100g, reducing sugar was 15.33 g /100g, sucrose was 1.93 g /100g, total sugar was 19.29 g /100g, total phenolic substance was 286.31 mg GAE /g and total monomeric anthocyanin was 3261,29 mg /kg and IC50 value was 9.63 was (DPPH method) in fresh rosehip fruits.