Almanya'da üçüncü nesil Türklerin dini davranışlarının kaynakları
The reasons of religious behavior of Turkish people in third generation living in Germany
- Tez No: 608002
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ALBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Dinin bireysel ve sosyal açıdan birçok işleve sahip çok yönlü bir olgu olduğu kesindir. Dini davranış ise, bu olgunun hem bireysel hem de sosyal tezahürlerini ifade eder. Nitekim dini davranışlar her zaman dini inançla iç içedir. İnsan davranışını bireysel yönden inceleyen ve davranışın altındaki zihni süreci araştıran psikoloji ilmi böylece hem insanı anlamamızı hem de anlamlandırmamzı sağlar. Bu çalışmamızda Almanya'da yaşayan üçüncü nesil Türklerin dini davranışlarının kaynaklarını mülakat yöntemiyle araştırıp farklı teorilerle anlamlandırmaya ve bağdaştırmaya çalıştık. Araştırma Almanya'da birinci nesilden itibaren üçüncü nesile kadar yapılan araştırmalar, dini davranışın kaynaklarına dair ele alınmış akademik tezler, makaleler ve eserler incelenerek yapılandırılmıştır. Çalışmanın vardığı sonuca göre üçüncü neslin dini davranışlarının kaynakları farklı dini güdülere dayanmakla beraber zihinsel motivasyon ve rasyonel seçim kuramı da öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
It is certain that religion is a multifaceted phenomenon that has many functions in individual and social terms. Religious behavior refers to both the individual and social manifestations of this phenomenon. Indeed, religious behavior is always intertwined with religious belief. The science of psychology, which examines human behavior on an individual basis and explores the mental process under behavior, thus enables us to both understand and make sense of human beings. In this study, we searched the sources of the religious behaviors of third generation Turks living in Germany by interview method and tried to make sense and reconcile them with different theories. The research has been structured by examining the researches from the first generation to the third generation in the academic theses, articles and works on the sources of religious behavior. According to the results of the study, the sources of the religious behaviors of the third generation are based on different religious motives, but also the theory of mental motivation and rational choice.