Alg esaslı doğal sindirim destekleyicisinin etlik piliçlerin performansı üzerine etkileri
Effects of alg based natural digestive promoter on performance of broiler chickens
  1. Tez No: 608019
  2. Yazar: ŞEVKET ÖZLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÇİFTCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada normal ve düşük enerji içerikli etlik piliç yemlerinde alg esaslı doğal sindirim destekleyicisinin yem katkı maddesi olarak kullanılmasının, büyüme performansı, karkas verimi ve iç organlar üzerine olan etkilerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Toplam 352 adet günlük yaşta Ross 308 erkek etlik civcivi her grupta 8 tekerrür olacak şekilde (her tekerrürde 11 civciv) 4 gruba tesadüf blokları deneme dizaynına uygun olarak rastgele dağıtılmıştır. Deneme grupları; T1) Alg içermeyen normal ihtiyaç düzeyinde (Ross 308 kılavuzu) besin maddesi içeren yem (pozitif kontrol), T2) T1+ %0.1 alg temelli katkı ilavesi, T3) T1 e göre sindirilebilir Lys %0.03 ve ME si 150 kcal/kg daha düşük olan yem (negatif kontrol), T4) T3+ %0.1 alg temelli katkı ilavesi olacak şekilde oluşturulmuştur. Performans verileri 10, 24 ve 41. günlerde ölçülmüştür. Denemenin sonunda karkas verimi ve iç organ ağırlıklarını tespit etmek amacıyla her tekerrürden 3 piliç örnek olarak seçilmiş ve kesilmiştir. Araştırma sonuçları, etlik piliç yemlerinde alg temelli yem katkısı kullanımının canlı ağırlık artışına, yem tüketimine, yem değerlendirme sayısına, karkas parametreleri ve organ ağırlıkları üzerine önemli etkisinin olmadığını göstermiştir (P>0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of algae based natural digestion promoter feed additive were compared to the effects of normal and low ME & Lys amino acids levels in broiler diets on growth performance,carcass yields and internal organs. A total of 352 day old male Ross 308 broiler chicks were weighted and randomly allotcated to 4 treatments with 8 replicates (11 chicks in each replicate) in randomized complete block design for 41 day. Four experimental diets were prepared and marked as follows:T1 (positive control) containing nutrient at conventional levels (Ross 308 Guide). T2 was T1 with additional % 0.1 algae based additive. T3 (negative control) containing a lesser amount of digestible Lysine (% 0.03) and ME (150 kcal/kg) than T1. T4 was T3 with additional % 0.1 algae based additive. Feed intake and live weights were measured on days 10, 24 and 41. At the end of the experiment, three chickens were selected from each replicate than slaughtered and dissected in order to determine the carcass yields and viscera weights. The results suggested that the use of algae based feed additive in broiler diets has no significant effects on body weight gain, feed intake, feed conversation ratio, carcass traits and some internal organ weights (P> 0.05).