Kur'an perspektifinde haset
Jealousy in the Qur'an perspective
  1. Tez No: 608020
  2. Yazar: NEVZAT BİLİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Allah, insanı birçok güzel hasletlerle süslemiş, yüce ve üstün duygularla bezemiştir. Aynı zamanda bir imtihan vesilesi olarak hırs, kin, nefret, haset gibi duygulara da yatkın kılmıştır. İnsan, bu şekilde güzel ve iyi olana meyilli olduğu gibi kötü ve çirkin olana da her an yönelme eğilim ve isteğinde olabilir. Bu bağlamda birçok insanda sebepli ya da sebepsiz kıskanma, çekememe duygusu bulunabilir. Bu duygu hayırda kullanıldığında güzel neticeler vermekle beraber yanlış yolda kullanılırsa birçok yıkıma ve zarara yol açabilir. Bu tezin amacı, haset kavramanın mahiyetini inceleme, haset kavramının Kur'an-ı Kerim'de ve hadislerde geçme şekillerini geniş bir şekilde tetkik etmedir. Çalışmamızın birinci bölümde haset kelimesinin sözcük ve terim anlamları ortaya konulmuş, haset kavramının ne olduğu ve kıskançlık ile karıştırılan gıpta, münâfese ve gayret kavramları anlatılmıştır. İlgili hadislere de yer verilerek haset kavramının tahlili yapılmıştır. İkinci bölümünde Kur'an ayetlerinde haset ve hasede yakın kavramlar ele alınmıştır. Üçüncü bölümünde ise hasedin mahiyeti ve kurtulma yolları üzerinde durularak hasede sebep olan durumlar ve bunun sonucunda meydana gelen zararlar açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Allah has graced people with many beautiful features, and has decorated them with great and superior feelings. At the same time, Allah has got inclired humans to the feeling of hatred, envy and cupidity as an etamination. In this way, a person may be inclined towards the good and the good, as well as the evil and the ugly, at any moment. In this context, most of people may have a sense of jealousy, with or without reason. This feeling gives good results when used in good ways, but if used in the wrong way may cause destruction and damage. The aim of this thesis is to examine the nature of the concept of envy and to examine the ways of the concept of envy in the Qur'an and hadiths. In the first part of our study, the word and term meanings of the word envy are put forward, what is the concept of envy and envy, envy, and endeavor mixed with jealousy are explained. The concept of envy has been analyzed by including related hadiths. In the second part of the Qur'an verses concepts of envy and envy are discussed. In the third part, the causes of the environs and the damages caused as a result of this, the nature of envy and the ways of getting rid of it have been emphasized.