An investigation of liquefaction effects on piers and piles of segmental precast balanced cantilever bridges
Dengeli konsol köprülerin ayak ve kazıklarında sıvılaşma etkilerinin araştırılması
- Tez No: 608023
- Danışmanlar: PROF. DR. ALP CANER, DOÇ. DR. MUSTAFA TOLGA YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deprem Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu tez çalışmasında, sıvılaşan bir zemin üzerinde bulunan önüretimli dengeli konsol köprülerin sismik davranışı incelenmiştir. Sıvılaşma, deprem anında zeminde bulunan kum tabakasının çok büyük hareketleri sonucu yapılara zarar veren bir olaydır. Hala araştırmalara konu olan bu konuda, depremden dolayı oluşan yanal kaymalar çeşitli yönetmeliklerde bulunabilir. Yanal yayılmanın atalet ve kinematic etkileri sıvılaşma durumu, sıvılaşmama durumu, kuvvete dayalı methodlar ve deplasmana dayalı methodlar olmak üzere dört farklı yöntemle incelenmiştir. Bu çalışmanın amacı, çeşitli yaklaşımlarla yapıda oluşan etkileri tanımlamaktır. Tek yönlü saha etki analizi ile, sıvılaşmanın spectral ivmelere etkisi hesaplanmıştır. Zemin-kazık etkileşimi için bazı yönetmelikler p-y eğrilerini önermiştir. Ayrıca, dizayn spektrumunun sıvılaşma durumunda kullanabileceği de eklenmiştir. Bu yüzden atalet analizlerinde hem sıvılaşma ve sıvılaşma olmayan Zemin için 2 ayrı hesap yöntemi kullanılmıştır. Zeminin kinematik etkilerinde, yanal yayılma incelenmiştir. Bu amaçla, farklı zemin profilleriyle beraber farklı pik ivmelerle şekil değiştirmeler bulunmuştur. Bu zeminlere ait p-y eğrileri modellenerek üstyapıya olan etkileri tartışılmıştır.Yapı periyodunun atalet analizinde çok önemli olduğu görüşmüştür. Ayakların tasarımında ise sıvılaşmanın gözlemlendiği ivme spektrumları daha kritik olarak gözlemlenmiştir. Deplasman uygulanan kazıklarda, kuvvetlerin daha fazla olduğu görülmüştür. Sıvılaşmanın uzun periyotlu yapılara çok büyük ölçüde etkide bulunduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the seismic behavior of a typical segmental precast balanced cantilever bridge over liquefiable soils is investigated. Liquefaction is a phenomenon that is triggered by large movements of the sand layer during earthquakes and cause damage to structures. The subject is still under investigation, approaches for liquefaction induced lateral spreading calculations can be found in the literature. Inertial and kinematic effects of the lateral spreading were studied with a total of four different approaches which are the non-liquefied scenario, liquefied scenario for inertial analysis, force-based method case and displacement-based method for kinematic analysis. The focus of this study is given to identify the changes in the structural response of case study bridge using different approaches. In inertial analysis, liquefaction effect on acceleration response spectrum was estimated via one-dimensional site response modeling. Some specifications have offered p-y curves for soil-pile interaction. Also, they suggest that the design response spectrum can be used in the case of liquefaction. Therefore, the liquefied and non-liquefied configuration was set up in this thesis for inertial analysis of this kind of bridge. In kinematic effects of soil, lateral spreading which is one of the major damaging mechanism of liquefaction also investigated. In this purpose, different soil profiles having different peak ground accelerations, the shear strain of the soil were analyzed. P-y curves belonging to the soil profile had been modeled and their effects on superstructure and infrastructure were discussed. It was observed that the structure period is highly important in considering inertial analysis. Pier seismic design forces are critical in liquefied response-spectrum models than non-liquefied one which is design spectrum. Also, pile forces were more critical in displacement applied lateral spreading. Then other methods, liquefaction effects on the spectrum can significantly alter the structural response for long period structures.