Thyateira Hastane Höyüğü mezarlarının arkeolojik ve antropolojik incelenmesi
Archaeological and antropological investigation of Thyateira Hastane Höyük graves
- Tez No: 608024
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN AKDENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Arkeoloji, Anthropology, Archeology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Hastane Höyüğü'ün bir dönem Thyateira Antik Kenti'nin Akropol sahası bir dönem tümünün ya da en azından bir bölümünün Nekropol alanı olarak kullanıldığı bilinmektedir. Tez çalışması, Thyateira Hastane Höyüğü'nde 2013-2019 yılları arasında yapılan arkeolojik kazı çalışmaları sırasında ortaya çıkarılmış olan mezarları kapsamaktadır. 3 farklı tipte 67 mezarın kazısı yapılmıştır. Mezarlar konum itibariyle Hastane Höyükte bulunan tapınak kalıntısının kuzey ve güney bölgesinde doğu-batı doğrultusunda konumlandırılmıştır. Bu çalışma da Hastane Höyüğü'nde yer alan mezarların mimari özellikler bakımından gruplandırılarak mezar tipolojinin oluşturulması, ölü gömme gelenekleri, yaş ve cinsiyet sayıları hakkında bilgi verilmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda mezarların tipolojisi hakkında bilgi verilirken ölü gömme gelenekleri ve az da olsa çıkan buluntular hakkında bilgiler verilmeye çalışılmıştır. Mezarlar içerisinde az sayıda buluntuya rastlanılmış olması ve mezarların yapılışında farklı mimari kalıntıların kullanılması, mezarların tarihlendirilmesini zorlaştırmıştır. Az sayıda da olsa yer alan değerli buluntular, bu mezarların bir bölümünün 10-12. yy'ları, İslami ve Haçlı sikkeleri yardımıyla 13-14. yy'ları, Sardeis'te bulunan ziynet eşyalarının benzerliklerinden yola çıkılarak 14-15.yy'ları da kapsayacak şekilde Osmanlı Dönemi'nin ilerleyen safhaları boyunca da devam ettiği anlaşılmaktadır. Ancak son gömü için net tarih vermek mümkün değildir.
Özet (Çeviri)
It is known that the Acropolis area of the ancient city of Thyateira was used as necropolis area or at least part of it for a period. The thesis covers the graves uncovered During the archaeological Excavations carried out between 2013-2019 at Thyateira Hastane Höyük. 67 graves of 3 different types were excavated. The graves were positioned in the east-west direction in the northern and Southern regions of the temple and the architectural structure that was thought to have been used as a chapel. In this study, it is aimed to give information about Burial typhology, Burial customs, age and sex numbers by grouping the graves in Hastane Höyük in terms of architectural features. In this respect, while giving information abouth the typhology of the graves, it was tired to give information about the Burial customs and the findings taht were found to be less. The small number of finds found in the graves and the use of different architectural remains in the construction of the graves made it difficult to date the graves. A small number of valuable finds, some of these tombs 10-12. century, with the help of Islamic and Crusade coins 13-14. century, starting from the similarities of the trappings found in Sardis, it is understood that it continued throughout the later stages of the Ottoman period, including the 14th-15th centuries. However, it is not possible to give a clear date for the last burial.