Bir buharlı güç santralinin enerji ve ekserji analizi
Energy and exergy analysis of a steam power plant
  1. Tez No: 608029
  2. Yazar: MUHAMMED ALİ GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. COŞKUN ÖZALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada tam yükte 660 MW yüke sahip bir buharlı güç santraline enerji ve ekserji uygulanmıştır. Bu çalışmanın amacı, sistemi oluşturan her bir ekipmanı ayrı ayrı inceleyerek en fazla enerji ve ekserji kaybı olan ekipmanları belirlemek olup çalışmada sistemi oluşturan ekipmanların faydalı güç, tersinir güç ve tersinmezlik miktarları tespit edilmiş ek olarak her bir ekipmanın ve santralin ikinci yasa verimi hesaplanmıştır. Aynı zamanda daha önce hesaplanmış olan farklı tip buharlı güç santrallerin verimleri ile kıyaslaması yapılmıştır. Yapılan hesaplamalara göre en fazla ekserji kaybı kazan da olmakta olup, enerji kaybı yoğuşturucuda olmaktadır. Sonuçlara göre ekserji analizinin enerji analizine göre önemli olduğu kanısına varılmıştır. Ekserji kayıpları azaltılması durumunda santral verimi olumlu yönde artacaktır. Termik santralin genel verimi kazan basıncına bağlı olarak artmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the energy and exergy analysis has been applied to a steam power plant which is power 660 MW at full load. The primary objectives of this study are to analyze the system components separately and to identify and quantify the sites having largest energy and exergy losses also the useful power, reversible power and irreversibility are obtained for each component which constitutes the plant. In addition, second law efficiency which belongs to system components and overall has been computed. At the same time, yields of previously calculated different type steam power plants were compared. According to the calculations, exergy losses are mainly occurred in boiler and that energy losses mainly occured in the condenser. According to these results, exergy analysis is more significant compared to energy analysis. In case of exergy losses are reduced, power plant efficiency positively affected. The overall efficiency of the thermal power plant increases depending on the boiler pressure.