1990'lı yıllardan günümüze sokak fotoğrafçılığı ve fotoğrafta anlam yaratma süreçleri
Street photography from the 1990's to the present and processes of creating meaning in photography
- Tez No: 608035
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mesleki Resim Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmada Fotoğraf sanatı içerisinde 1990'lardan günümüze Sokak fotoğrafçılığı ve fotoğraf sanatının ifade biçimini oluşturan ; anlam yaratma süreçleri ele alınarak incelenmesi amaçlanmıştır. Bu tez kapsamında Fotoğraf türleri ve sokak fotoğrafçılığı, Sokak fotoğrafçılığının tarihsel gelişimi ve diğer fotoğraf türleri arasındaki ilişki, 1990'lı yıllardan günümüze sokak fotoğrafının incelenmesi ve fotoğrafta fotoğrafta anlam yaratma süreçleri, Fotoğrafta anlamlandırmayı sağlayan kompozisyon, ışık, objektif ve alan derinliği gibi unsurların Sokak fotoğrafçılığına etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu araştırmada, nitel araştırma yöntemlerinden biri olan dokuman incelenmesi kullanılmıştır. Bu yöntem, araştırılması hedeflenen olgu veya olgular hakkında bilgi içeren yazılı materyallerin analizini kapsamaktadır. Araştırma, geçmiş ile günümüz arasındaki farklılıkları ele alması açısından yazılı belgelerden elde edilerek tasarlanmıştır.1990'lı yıllardan sonra teknolojinin gelişimiyle birlikte, fotoğraf makinelerinde gelişip boyutlarının küçülmesi, fiyatlarının ucuzlaması, birçok insanın evinde baskı alabilecekleri sistemlerin bulunması fotoğrafı ve dolayısıyla Sokak fotoğrafçılığını bir yaşam şekline dönüştürdü. Özellikle amatörlerin fotoğrafa olan bu yoğun ilgisi ve katılımıyla başarıyı yakaladı. Araştırma bulgularına bakıldığında, örnek olarak seçilen 5 sokak fotoğrafında; Fotoğraf ve fotoğrafı çeken Sanatçının anlam yaratma süreçlerindeki öğelerin farkında olarak deklanşöre bastığı gözlemlenmiştir. Tezin içerisinde de bahsedilen fotoğrafın kanıt ve tanık olarak kullanılmasına ayrıca yer verildi. Bu araştırmada Sokak fotoğrafı ve fotoğrafta anlam yaratmanın hangi yollarla yapılabileceği özgün ve farklı bir fotoğraf nasıl elde edileceği ile ilgili sürecin anlatılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research its aimed to examine in the art of photograph from the 1990's to the present which are form to expression of street photography and photographic art processes of creating meaning by taking into consideration. Within the scope of this thesis, its aimed to examine effect on types of photograph and street photography, the historical development of street photography and the relationship between other types of photograph examining street photography from the 1990's to the present and processes of creating meaning in photography, factors like composition , light, lens and depth of field which are provide interpretation meaning in photography. In this research document analysis which is one of the qualitative research methods was used. This method including the analysis of written materials covers information about phenomenon and phenomenons that are aimed to be examined.The research was designed from the written document in order to handle differences between past and present. With the development of technology after the 1990's street photography transformed to a life style with the development of cameras, minimizing of size, decreasing prices, many people having systems which they can print in their homes.Especially with the deep interest and participation of amateurs in photography it attained success. When the findings of the research were examined , it was observed that in the five selected Street photographs the photograph and street photograph artists pressed the shutter while being aware of the elements in the process of creating meaning. The photograph mentioned in the thesis was also used as evidence and witness.In this research its aimed to explain how create meaning in photograph and street photograph and process of how obtain a unique and different photograph.