Understanding the relational processes in Turkish couples before and after a breast cancer experience
Türkiye'de çiftlerin meme kanseri deneyimi öncesi ve sonrasında yaşadıkları ilişkisel süreçleri anlamak
- Tez No: 608064
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAFİYE SERRA MÜDERRİSOĞLU, PROF. DR. GÜLER FİŞEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Kanser, hayatı tehdit eden ve hem bireysel hem ilişkisel düzeyde etkileri olan bir hastalıktır. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de meme kanserini atlatmış kişiler ve onların eşlerinden oluşan bir grup örneklemin, kanser öncesi ve sonrası deneyimlerinden edinilmiş bireysel ve ilişkisel süreçlerini anlamaktır. Aile Sistemleri Teorisi'nin Hastalık Modeli ve İlişkisel Yeterlilik Teorisi'nin Yakınlık Modeli bu çalışmanın analitik çerçevesini belirlemiştir. Katılımcılar, 30-65 yaş aralığında, orta ve üst sosyoekonomik düzeylerden gelen, meme kanseri teşhis ve tedavi sürecini atlatmış kadınlar ve onların eşleri olmak üzere toplam 11 çift olmak üzere 22 kişidir. Her bir katılımcı ile araştırmacı tarafından geliştirilmiş ve yarı yapılandırılmış karşılıklı görüşme formatı kullanılarak bireysel röportajlar yapılmıştır. Görüşmeler“Grounded Theory”yaklaşımına uygun olarak ve MaxQDA12 Data Analiz Programı kullanılarak kodlanmıştır. Bu kalitatif araştırmadan çiftlere dair çıkan ana kategoriler şunlardır: uyumlu ve duyarlı süreçlerin yaşandığı“biz olmuş”çiftler, kanser deneyiminden öncesinde de sonrasında da çatışmalı süreçler yaşayan“asla biz olarak hissetmeyen”çiftler ve kanser deneyimi sonrasında çatışmalı ilişkisel süreçlerden daha uyumlu ve duyarlı süreçlere geçiş yapan“biz olarak değişen”çiftler. Böylelikle araştırma sonuçları, katılımcıların ilişkisel açıdan farklı gelişimsel güzergahlarını yansıtan üç farklı ilişkisel süreç tipine işaret etmiştir.
Özet (Çeviri)
Cancer is a life threatening illness which has effects on both individual and relational levels. The present study aims to understand the intrapersonal and interpersonal relational processes obtaining in a sample of Turkish breast cancer survivors' and their male partners' before and after the cancer experience. The present study employed the Family Systems Illness Model and the Intimacy Model of Relational Competence Theory as the analytical frame.11 heterosexual couples; 11 female breast cancer survivors and 11 male partners between the ages of 30-65 and from middle to upper SES levels participated in this study. Each participant was interviewed individually and face to face, using a semi structured interview format developed by the researcher. The interviews were coded in accordance with a Grounded Theory approach using MaxQDA12 Data Analysis Software. The core couple categories to emerge from this qualitative study were; harmonious/responsive relational processes which was named as“being we”couples, conflictual relational processes which was named as“never feeling as we”couples and a transition from conflictual relational processes to more harmonious/responsive ones as a result of the cancer experience which was named as“becoming we”couples. Thus the study findings indicated three different relational processes that reflect three different courses of development for the participants.