ABD, Kanada, Meksika arasındaki ticari anlaşmalar ve dış ticarete etkileri
Trade agreements between USA, Canada and Mexico and their effects on foreign trade
- Tez No: 608077
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Uluslararası kuruluşlar yeni dünya düzeni oluşumunda önemli rol oynamaktadırlar. Bu kuruluşların içerisinde bulunan Dünya Ticaret Örgütü Dünya ticaretinin serbestleştirilmesi, ticari faaliyetlerin düzenlemesi gibi önemli vazifelerden üstlenmiştir. Serbest Ticaret Anlaşmaya taraf olan ülkeler kendi aralarında ticaretlerini negatif etkileyen tarife ve tarife dışı engellerin kaldırarak kendi aralarında serbest ticaret alanını sağlamaktadır. Öte yandan anlaşmaya taraf olan ülkelerden hariç değer ülkeler ile yaptığı ticaretlerinde ulusal düzenlemeler ve kanunlar uygulanmaktadır. Bu çalışmada Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), DTÖ'nün tarihçesi, organları ve görevlerinden bahsedilmiştir. Ayrıca iki gelişmiş ve bir gelişmekte olan ülkeden oluşan NAFTA anlaşmasını ve anlaşmazlıklar durumunu açıklamıştır. Aynı zamanda ABD ve Çin Halk Cumhuriyeti arasında başlayan ticaret savaşı, NAFTA'dan USMCA'ya giden yol ve USMCA anlaşmasını ABD'ya getirilerini incelmektedir. Son olarak NAFTA anlaşması ile USMCA anlaşmasının arasındaki farklardan bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
International organizations play an important role in the formation of a new world order. The World Trade Organization, which is one of these organizations, has undertaken important duties such as liberalization of world trade and regulation of commercial activities. Free Trade Agreement members provide free trade space among themselves by removing tariffs and non-tariff barriers that negatively affect their trade. At the same time, national regulations and laws are applied in the trade with the countries except for the members to the agreement. In this study, World Trade Organization (WTO), history, organs and duties of WTO are mentioned. And also explained the NAFTA agreement and the state of disagreements consisting of two developed and one developing countries. At the same time trade war which began between US and the Republic of China, examines the road from the NAFTA to the USMCA and its return to the USMCA agreement. at the end differences between NAFTA agreement and the USMCA agreement are mentioned.