2018-2023 global çatışmalarının finansal piyasalar üzerindeki etkisi(Covid-19 pandemisi ve Rusya-Ukrayna savaşı örneği)
The impact of global turmoils on financial markets(2018-2023: The case of the Covid-19 pandemic and the Russia-Ukraine war)
  1. Tez No: 936291
  2. Yazar: HATİCE KÜBRA ÇAKIROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALİL EKŞİ, DOÇ. DR. SAMET GÜNAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Global çatışmaların politik, jeopolitik, patojenik, ekonomik, siyasi gibi farklı sebeplerden kaynaklanabildiği bilinmektedir. Ancak bu kaosların lokal(bölgesel) olarak devam etmesi ile ülke sınırlarının dışına bulaşması arasındaki farka bir çok etken sebebiyet vermektedir. Olası bir global çatışma, siyasi ya da ülkenin kendi politik alt yapısı ile ilgili olduğu zaman lokal olarak seyredebilirken, jeopolitik, patejonik vs. sebepler devreye girdiğinde global çatışmanın bir kriz olma olasılığı artar ve kriz ülkeden ülkeye bulaşmaya başlar. Küreselleşmenin ve ülkeler arası ticari ve kültürel iletişimin artışı finansal bulaşıcılık kavramını ortaya çıkarmıştır. Bu çalışmanın amacı, patojenik sebeplerle ülke sınırlarını aşan ve hem viral anlamda hem de finansal anlamda yüksek bulaşıcık figürü oluşturan COVID-19 pandemisinin ve jeopolitik sebeplerle ortaya çıkan ve sadece ilgili ülkelerin değil ilgili ülkelerle ticari, ekonomik ve sınır bağlantısı olan birçok ülkenin de etkilendiği Rusya-Ukrayna savaşının finansal piyasalar üzerindeki bulaşıcılık etkisini araştırmaktadır. Çalışmada bulaşıcılık etkisinin belirleyicileri olarak finansal etkenlerin yanı sıra yatırımcı davranışları da incelenmiş ve etkileri sorgulanmıştır. Bu amaçla Dinamik Koşullu Korelasyon Modeli olan DCC-GARCH modelinden yararlanılmıştır. Uygulamalar E-7 (Çin, Hindistan, Brezilya, Meksika, Endonezya, Rusya ve Türkiye) ve G-7(ABD, Almanya, Birleşik Krallık, Japonya, Fransa, Kanada ve İtalya) ülkelerine ait MSCI endekslerinden yararlanılmıştır. Uygulamalar Covid-19 öncesi ve sonrası ve Rusya-Ukrayna savaşı öncesi ve süreci şeklinde iki dönem şeklinde uygulanmış olup t testi ile dönemler arasındaki korelasyon ortalamaları karşılaştırılmıştır. Elde edilen bulgular birçok ülke grubunda finansal bulaşıcılık etkisinin varlığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
It is well known that global turmoil may arise from various factors, including political, geopolitical, pathogenic, economic, and social causes. However, the distinction between turmoil that remains localized and that which transcends national borders is shaped by a complex interplay of variables. While politically or domestically driven turmoil may predominantly remain confined within national boundaries, the involvement of geopolitical, pathogenic, or other external factors increases the likelihood of escalation into a full-scale crisis, leading to cross-border contagion. The expansion of globalization, along with growing trade and cultural exchanges between nations, has further reinforced the concept of financial contagion. This study aims to examine the contagion effects of the COVID-19 pandemic, which transcended national borders due to pathogenic causes and exhibited both viral and financial contagion, as well as the Russia-Ukraine war, which emerged from geopolitical and political tensions and affected not only the directly involved countries but also numerous others with economic, trade, and territorial linkages to the conflict. Besides financial factors, investor behavior has also been examined as a determinant of contagion effects, and its impact has been analyzed in the study. For this purpose, the Dynamic Conditional Correlation (DCC-GARCH) model is employed. The analysis utilizes MSCI indices for E7 (China, India, Brazil, Mexico, Indonesia, Russia, and Turkey) and G7 (United States, Germany, United Kingdom, Japan, France, Canada, and Italy) economies. The analyses were conducted in two distinct periods: pre- and post-COVID-19, as well as pre-and during the Russia-Ukraine war. The correlation averages between these periods were compared using the t-test. The findings indicate the presence of financial contagion across multiple country groups.