Triazol grup taşıyan yeni metalsiz ve metalli ftalosiyaninlerin sentezi, karakterizasyonu ve biyolojik aktiviteleri
Synthesis, characterization and biological activities of new metal-free and metallo phthalocyanines containing triazole group
- Tez No: 608099
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYFUN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada Alzheimer hastalığında kullanılabilme potansiyeline sahip yeni periferal tetra sübstitüe metalli ve metalsiz ftalosiyanin bileşiklerinin ve öncüllerinin sentezleri, karakterizasyonları ve asetilkolinesteraz enzimi üzerine inhibisyon etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. İlk olarak 2-(2-azido-etoksi)-ethanol (1) bileşiği literatüre göre sentezlenmiştir. Daha sonra bu bileşiğin 4-etinilpiridin hidroklorid ile bakır katalizli klik reaksiyonuyla 1,2,3-triazol halkası içeren 5 nolu bileşik elde edilmiştir. Sentezin üçüncü aşamasında 5 nolu bileşiğin 4-nitroftalonitrille SNAr benzeri reaksiyonundan 9 nolu ftalonitril bileşiğinin sentezi gerçekleştirildi. Son olarak ise ftalonitrilin (9) n-pentanol içeresinde DBU varlığında direk siklotetramerizasyonuyla 9a, 9b ve 9c nolu metalli ve metalsiz ftalosiyaninlerin sentezleri gerçekleştirilmiştir. Sentezlenen tüm bileşiklerin yapıları spektroskopik yöntemlerle aydınlatıldı. Çalışmamızın uygulama basamağında ise tüm bileşiklerin asetilkolinesteraz enzimi üzerine inhibisyon etkileri incelendi.
Özet (Çeviri)
In this study, phthalocyanine precursors (5 and 9) and 1,2,3-triazole-substituted metal-free and metallophthalocyanines (9a-c) were synthesized for the first time. Firstly, 2-(2-azido-ethoxy)-ethanol (1) was synthesized according to the literature. Then, the copper catalyzed reaction of this compound with 4-ethynylpyridine hydrochloride gave compound 5 containing the 1,2,3-triazole ring. In the third step of the synthesis, the phthalonitrile compound 9 was synthesized from SNAr like reaction of compound 5 with 4-nitrophthalonitrile. Finally, metal-free (9a) and metallo (9b and 9c) phthalocyanines were synthesized by direct cyclotetramerization of phthalonitrile. The structures of all compounds were characterized via FT-IR, 1H/13C NMR, UV-Vis, and MS. In the application step, the inhibition effects of these compounds on acetylcholinesterase enzyme were investigated.