Studies on atorvastatin incorporated polymeric micelles
Atorvastatin yüklü polimerik miseller üzerinde çalışmalar
- Tez No: 608100
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜZEYYEN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Araştırmanın kapsamında, analitik yöntem validasyonu, kopolimer ve kopolimer karışımlarının kritik misel konsantrasyonlarının belirlenmesi, misel hazırlanması, miseller üzerinde in vitro karakterizasyon çalışmaları (partikül büyüklüğü dağılımı -PS-, polidispersite indisi -PDI-, zeta potansiyel -ZP-, yükleme etkinliği, çözünürlük ve çözünme hızı, DSC, FT-IR, 1H-NMR, MCF-7 ve MDA-MB231 meme kanser hücreleri üzerinde hücre canlılığı çalışmaları ile kararlılık çalışmaları yer almaktadır. Misel hazırlanmasında literatürde yaygın olarak kullanılan ince film hidrasyon yöntemi kullanılmıştır. Misel formülasyonlarının kararlılık çalışmaları 40oC etüv, 4oC buzdolabı ve 25oC karanlık ortamlarında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this scope, analytical method validation, determination of critical micel concentrations of copolymer and mixed copolymers, preparation of polymeric micelles, in vitro characterization on the micelles (particle size and distribution -PS-, polydispercity index -PDI-, zeta potential -ZP-, entrapment efficacy, aqueous solubility and dissolution rate, DSC, FT-IR, 1H-NMR), cell viability studies on MCF-7 and MDA-MB231 breast cancer cells, and stability studies were evaluated. Atorvastatin loaded polymeric micelles were prepared by thin film hydration method which is frequently used in the literature. Stability studies of micelles formulation were evaluated in 40oC stability cabin, 4oC refrigerator and 25oC dark environments.