Personel seçme, yerleştirme ve örgütte tutma süreçleri bilişim uzmanları üzerine bir alan araştırması
A field research on information specialists for staff selection, placement and organization processes
  1. Tez No: 608120
  2. Yazar: KÜBRA HACIBEYOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCAY YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Günümüzün rekabetçi çalışma hayatında, değişimi kavramak, planlamak ve uygulamak bir şirketin uzun zamanda yaşamını sürdürmesi ve başarısı için en önemli öncelik olarak düşünülmektedir. Günümüzün çalışma hayatının karşılaştığı rekabet şekli ve boyutları fazlasıyla karmaşık olup, hızlı bir şekilde değişim göstermektedir. Bununla birlikte, değişim süreci şirketlerin yapılarını ve ilişkilerini yeniden açıklamaktadır. Bunlar göz önüne alındığında, bilişim teknolojilerinin işletmelerin bütün uygulamalarda aşırı bir şekilde kullanılmasıyla birlikte şirketler, teknolojiyi aktif bir biçimde kullanabilmek adına yeniden yapılanmak zorunda kalmışlardır. Bu çalışmada, bilişim teknolojilerini yoğun bir biçimde kullanan işletmelerde bu sistemin kurulması ve uygulanmasında en büyük rolü olan bilişim işçilerinin işe alım ve yönetim süreçleri incelenmiş, detaylı analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Araştırma nitel araştırma yöntemlerine uygun olarak oluşturulmuştur. Veriler bilişim işçilernin seçim ve yönetim sürecinde etkin rol oynayan kişilere uygulanan mülakatlar yoluyla elde edilmiştir. Çalışmanın örneklemi; Türkiye'de çeşitli illerde faaliyet gösteren kurumsal şirketlerde ve bilişim şirketlerinde çalışmakta olan 20 üst düzey yöneticiden oluşmaktadır. 10 adet mülakat bilişim şirketlerinde çalışmakta olan üst düzey yöneticilere, 10 adet mülakatta kurumsal şirketlerde çalışmakta olan üst düzey öneticilere uygulanmıştır. Verilerin analizi Nvivo yazılım programı kullanılarak yapılmıştır. Bu çalışmada bilişim işçilerinin işe alım ve yönetim süreçlerine dair; bilişim işçilerine ulaşma, bilişim işçilerini örgüte adapte ve motive etme, örgütsel bağlılıklarını sağlama, bilişim işçilerini yönetebilme gibi hususlara değinilmiş ve elde edilen sonuçların bu alanla ilgisi olan kişilere yol gösterici olması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's competitive business world, learning, planning, and implementing change are seen as the most important priorities for an enterprise's long-term survival and success. The type and dimensions of competition that today's business world faces are extremely complex and rapidly changing. However, the process of change redefines the structures and relationship forms of enterprises. In this context, with the intense use of information technologies in all activities of enterprises, enterprises have to be restructured in order to use technology effectively. In this study, the recruitment and management processes of informatics workers, which are the most important role in the establishment and implementation of this system in enterprises that use information technologies intensively, have been analyzed, analyzed and interpreted in detail. The research was conducted in accordance with the qualitative research approach. The data were obtained through interviews with people who played an active role in the selection and management process of information workers. The sample of the study; operating in various provinces in Turkey consists of 20 corporate executives and IT companies which work in. 10 interviews were applied to senior executives working in IT companies and 10 in interviews with top level executives working in corporate companies. Data were analyzed using the Nvivo software program In this study, information about recruitment and management processes of informatics workers; The aim of the course is to provide information workers, to adapt and motivate informatics workers, to provide organizational ties, to manage informatics workers, and the results are aimed to guide people who are interested in this field.