Türk müziği Arel- Ezgi- Uzdilek ses sistemi teorisi ve uygulaması arasında karşılaşılan güçlüklerin öğrenci görüşleri doğrultusunda değerlendirilmesi
Evaluation of the difficulties encountered between theory and practice in Turkish music Arel-Ezgi-Uzdilek theory in terms of student opinions
  1. Tez No: 608136
  2. Yazar: AYHAN ERSOY
  3. Danışmanlar: PROF. HATİCE SELEN TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 281
Özet
Türk Müziği ses sistemi binlerce yıllık bir geçmişe dayalıdır. 20. yüzyıl başlarından günümüze Arel-Ezgi-Uzdilek ses sistemi adıyla anılan 24 aralık 25 ses içeren sistemikullanılmaya başlamıştır. Türk müziği ses sistemi birbirine eşit olmayan aralıklardan oluşur. Buna karşın Batı müziğindeki eşit aralıklı sesler tonalite sistemi çerçevesi ilişkisine dayanır. Bu durum, eser icralarında olduğu kadar nota yazım sisteminde de farklılıklara yol açmaktadır. Batı nota yazısının ülkemizde kullanılmaya başladığı süreçte, Türk Müziğinde Arel-Ezgi-Uzdilek Nazari sistemi ortaya konmuş ve günümüzde bu sistem halen kullanılmaktadır. Batı müziği ve Türk Müziği Arel-Ezgi-Uzdilek ses sisteminde var olan farklılıklardan dolayı oluşan seslendirme sorunlarının, Türk Müziğine özellikle yeni başlayan öğrencilerin icrada zorlanmasına neden olduğu düşünülmektedir.Bu araştırma günümüzde Türk Müziği Arel-Ezgi-Uzdilek Nazari sisteminde kullanılan batı nota yazısından kaynaklandığı düşünülen icra zorluklarının araştırılmasını amaçlamaktadır. Araştırma Türk Müziği Arel-Ezgi-Uzdilek ses sistemi icrasında nota yazım sisteminden kaynaklanan sorunları belirlemek ve bu nota sisteminde eğitim alan öğrencilerin görüşlerini ortaya koymak bir durum tespiti yapmak açısından önemli görülmektedir. Araştırma betimsel bir araştırma olup, tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Türk müziği eğitimi alan konservatuar öğrencileri, örneklemini ise araştırmacı tarafından belirlenen konservatuarlarda okuyan öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmacı tarafından hazırlanan anket soruları, araştırmanın örneklemini oluşturan öğrencilere uygulanıp elde edilen veriler, frekans ve yüzde değerleri olarak tablolaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkish music sound system is based on a history of thousands of years. Since the beginning of the 20th century, the system, which contains 24 spacing 25 voices, has been used under the name of Arel-Ezgi-Uzdilek sound theory. Turkish music sound system consists of unequal intervals. On the other hand, equal intervals of Western music are based on the the tone system framework relation. This causes differences in the writing system of the note as well as in the works. The Arel-Ezgi-Uzdilek Nazari system was introduced in Turkish music in the period when the Western note writing began to be used in our country. This system is still being employed today. Due to the differences in sound system of Western and Turkish music Arel-Ezgi-Uzdilek, it is thought that this problem causes especially beginners of Turkish music to struggle in the execution Turkish music. This research aims to investigate the performance difficulties that are thought to stem from the Western note writing used in the Arel-Ezgi-Uzdilek Nazari system. The research is deemed important in terms of execution of the writing system, determining the problems arising from the system and enabling students to put forward their opinions. Research is a descriptive research and a screening model has been employed. The universe of the study enlarges students in Turkish professional conservatory music education in Turkey. The sample consists of students in conservatories determined by the researcher. Survey questions that are prepared by the researcher is applied to the students who make up the sample of the study. The data after all has been categorized as frequency and percentage values.