Sağlık hizmetlerinde kamu özel işbirliği uygulamaları (Türkiye örneği)
Public private partnership practices in health services (The case of Turkey)
- Tez No: 608153
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HARUN KILIÇASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Healtcare Management, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Dünyada ve Türkiye'de birçok farklı hizmet projesi için sistemli ve uzun süreli kamu özel işbirliği (KÖİ) modeli kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle Türkiye son yıllarda KÖİ projelerin planlanması, finansmanı ve gerçekleştirilmesinde büyük reformlar yapmıştır. Bu reformların gerçekleştiği hizmetlerden en yeni olanı ise şehir hastaneleri projeleridir. Başta İngiltere olmak üzere birçok ülkede yaygınlaşan KÖİ uygulamaları, ülkemizde Sağlıkta Dönüşüm Programı kapsamında sağlık alanında kaynakların etkin kullanımı amacıyla uygulanmaya başlamıştır. Türkiye için yeni bir proje olan şehir hastanelerinin KÖİ ile yaptırılması bu çalışmanın ana konusunu oluşturmaktadır. Şehir hastaneleri projeleri ile ülkemizin sağlık sistemi farklı bir boyut kazanmış ve yeni bir dönüşüm sürecine girmiştir. Türkiye'de şehir hastaneleri inşasında ve hizmetinde kullanılan YKD modeli incelenmiş, çeşitli veri tabanları kullanılarak mali açıdan değerlendirmeler yapılmıştır. Yapılan literatür taraması sonucunda bu alanla ilgili çalışmaların yeterli olmadığı belirlenmiştir. Çalışmada şehir hastanelerinin KÖİ kapsamıyla ilgili hukuki, idari özellikleri ve finansman boyutları ortaya konularak incelenmiştir. Bu sebeple çalışma, şehir hastanelerinin KÖİ bağlamında teorik olarak literatür taraması ve içerik analizi şeklinde kurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
For many comprehensive and long-term projects in the world and Turkey are used public-private partnership (PPP) model. In particular, the planning of PPP projects in recent years Turkey has made reform of the financing and implementation. The most recent of these reforms are city hospitals projects. PPP practices, which have become widespread in many countries, especially in the UK, have started to be implemented for the efficient use of resources in the field of health within the scope of Health Transformation Program in Turkey. The hospital was built with the PPP in the city of Turkey is the main subject of this study. As a result of the projects of city hospitals, the health system of our country has changed considerably. Turkey in city hospitals were examined YKD model used in the construction and services, the evaluations was made using several databases in financial terms. As a result of the literature review, it was found that the studies related to the subject were not sufficient. In this study, the legal, administrative features and financing of the city hospitals were investigated. For this reason, the study was designed as theoretical literature review and content analysis of PPP projects, especially city hospitals.