The impact of Public Private Partnership model on healthcare service provision: The case of Ankara City Hospital
Kamu Özel İşbirliği modelinin sağlık sistemine etkileri: Ankara Şehir Hastanesi örneği
- Tez No: 739335
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. YILMAZ ÜSTÜNER, PROF. DR. KAMİL YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Health Care Management, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Neoliberal dönemde kamu hizmetlerinin sunumunda Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) gibi yeni mekanizmalar ortaya çıkmıştır. Bu çalışma, KÖİ modelinin dünyada ve Türkiye'deki gelişimini mercek altına almaktadır. Türkiye'de diğer sektörlerde başlayan KÖİ uygulamaları Sağlıkta Dönüşüm Programı kapsamında sağlık sisteminde de kullanılmaya başlanmıştır. Çalışmanın amacı KÖİ modeliyle inşa edilen şehir hastanelerinin Türkiye'de sağlık sistemini nasıl etkilediğini anlamaktır. Bu amaçla, kapsamlı bir literatür araştırması yapılmış ve bu çalışmanın çıktıları bir saha çalışması ile test edilmiştir. Bu vesileyle, sağlıkta KÖİ kullanımının sağlık hizmetlerine erişilebilirlik gibi sosyal ve ekonomik sonuçları analiz edilmeye çalışılmıştır. Çalışma, şehir hastanelerinin sağlık sisteminin ihtiyaçlarından ziyade sermayenin çıkarlarına hizmet ettiği sonucuna ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
The way of providing public services by the state has been transformed throughout history. Historically, the mechanisms like concession, public procurement etc., were used in line with the political and economic context of the time. The rise of neoliberalism introduced new mechanisms for infrastructural projects, including Public Private Partnerships (PPPs). This study analyses the emergence and development of PPPs worldwide and in Turkey. As one of the leading countries that use the PPP model in infrastructure projects, PPPs finally became a part of the health system with the Health Transformation Programme. The study aims to understand how health PPPs, so-called city hospitals, have transformed health care service delivery. In this regard, a comprehensive document-based analysis was conducted regarding the health PPPs. The findings were tested with a field study conducted in the Ankara City Hospital and with Turkish Medical Association (TMA) members. The social and economic consequences of the reform, such as eligibility for healthcare services, were contested. Based on findings of field study and document-based analysis, the study concluded that city hospitals project was not planned in a way to respond to the needs of the healthcare sector; instead, their impact on state-capital relations was more prioritised.