Yeni gün (İstanbul Dönemi)'de yayımlanan Ahmet Rasim'e ait yazıların çeviri yazıya aktarımı ve incelenmesi
Transcription and study of articles by Ahmet Rasim published on Yeni Gun (İstanbul Era)
  1. Tez No: 608168
  2. Yazar: LEYLA NALDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ DAŞCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 509
Özet
Bilindiği gibi Ahmet Rasim farklı tür ve konularda yazmıştır. Ancak onun muharrirliğinin karakteristik özelliğini gazete sütunlarında görmek mümkündür. Osmanlı'nın son dönemlerinde yaşayan yazar birçok gazete ve dergide yazı yazmıştır. Bu yazılardan bazıları yazar tarafından kitaplaştırılmış bazıları da arşivlerde durmaktadır. Onun basılmış yazılarının tamamının ortaya çıkması ve düzenlenmesi çalışmaları yapılmış ve yapılmaktadır. Bu çalışma, Ahmet Rasim'in gazete arşivlerinde kalan yazılarının ortaya çıkmasını, bu sayede edebiyat tarihi ve araştırmalarına katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Bu gaye ile Yeni Gün(İstanbul Dönemi)'nün 2 Eylül 1918 ile 12 Nisan 1920 tarihlerini kapsayan 380 sayısında tarama yapılmış, yazarın dört ayrı köşede yazdığı tespit edilmiştir. Ahmet Rasim'in ilgili gazetede 258 yazısına ulaşılmıştır. Bu yazılardan 227 metin“Eşkâl-i Zaman”köşesinde, 22 yazısı“Yeni Gün İçinde Eski Günler”köşesinde, 5 tanesi“Yeni Türkiye”isimli köşede, 3 metin“Kadınlığa Dair”de ve 1 yazısı da köşe ismi olmadan yayımlanmıştır. Ahmet Rasim bu gazetede“Eşkâl-i Zaman”köşesinde yayımladığı yazılarından 59 tanesini Gülüp Ağladıklarım isimli kitabında,“Yeni Gün İçinde Eski Günler”de bulunan metinlerinden 13 tanesini de Muharrir, Şair, Edip kitabına almıştır. Yazarın kitabına aldığı ve basılı olan yazılar çalışma sırasında her ne kadar bizzat latin alfabesine aktarılmış olsa da daha önce yayımlanmış olmaları ile çalışmanın kapladığı alan da dikkate alınarak aktarım aşamasının ikinci okumasında metinler çalışmanın dışına alınmıştır ancak alınmayan bu yazıların Yeni Gün içerisinde yayımlanma bilgisi indeks bölümünde bulunmaktadır. Ahmet Rasim'in fıkra ve makalelerinden oluşan bu yazılar edebiyat araştırmalarının yanı sıra dönemin zihniyetini, toplumsal yapısını ve kültürel özelliklerini tespit etme noktasında da önemli bir kaynak olarak görülebilir. Bu noktada yazarın metinlerinin gün yüzüne çıkması ehemmiyet arz etmekdir. Ayrıca bu çalışma ile Ahmet Rasim'in literatür kaynaklarında olmayan bir mahlası“Aşkî-i Melikî (Mülkî)”nin de varlığı ortaya çıkmış oldu.
Özet (Çeviri)
As it is known, Ahmet Rasim wrote on different topics and genres. However his distinctive writing style can be clearly seen through his columns on the newspapers. Existing during the last period of Ottoman Empire, Ahmet Rasim wrote for various newspapers and magazines. Some of these works were published as books by the writer and some are in the archives. The whole printed works of the writer have still been tried to bring to light and organized. In this study, it is aimed to reveal the remaining articles of Ahmet Rasim in the newspaper archives and in this way to contribute to literature history and research. For this purpose, 380 volumes of Yeni Gun (Istanbul Era) dating from 2 September 1918 to 12 April 1920 have been scanned and it has been discovered that the writer wrote on four different columns on the newspaper. 258 articles of Ahmet Rasim were attained from the related newspaper. From these articles 227 of them were published on“Eskal-I Zaman”column, 22 of them were on“Yeni Gun Icınde Eski Gunler”column, 5 of them were on“Yeni Turkiye”column, 3 articles on“Kadınlıga Dair”and 1 article was published anonymously. Ahmet Rasim used 58 of his articles from“Eskal-i Zaman”column in his book Gulup Agladiklarim, 13 articles from“Yeni Gun Icınde eski Gunler”column in his book Muharrir, Sair, Edip. The articles that were published and used by the writer in his book were transcribed into latin alphabet by the researcher herself, however considering that both they were published previously and the size of the transcriptions, these articles have been taken out of the study during the second scanning of transcription process, but publishing information of these articles on Yeni Gun is given in index part. All of these writings consisting of anecdotes and articles by Ahmet Rasim can be seen as an important source of determining the mentality of the society, social structure and cultural features of that period as well as being literature research. At that point, it is vitally important to reveal the writer's articles. Furthermore, with this study a new pseudonym of Ahmet Rasim“Aski-i Meliki (Mülki)”,which is not mentioned in literature sources, was revealed.