Game audio case studies: The implementation and evaluation of the IEZA framework
Oyun sesi vaka çalışmaları: IEZA sisteminin uygulaması ve değerlendirilmesi
- Tez No: 608169
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAHYA BURAK TAMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, İletişim Bilimleri, Music, Communication Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Oyun müzikleri tarih boyunca gelişmiş ve farklı şekillerde karşımıza çıkmıştır. Jetonlu oyun makinelerinin evrim geçirmesiyle ses alanında birçok yenilik oluşmuştur. Bu yenilikler zaman içerisinde konsol ve bilgisayar oyunlarını da etkilemiştir. Birçok araştırmacı ve prodüktör bu gelişmelerle birlikte zaman içinde farklı ses sistemleri bulmuştur. Bu sistemler doğrultusunda oyun seslerinin özellikleri keşfedilmiştir ve sınıflandırılmıştır. Fakat birçok çalışma yapılmasına rağmen günümüzde hala kalıcı ve sağlam bir sistem mevcut değildir. Bu sistemler oyun sesleri için uygun mudur? Farklı oyun sesleri arasında nasıl bir ilişki bulabiliriz? Oyun seslerinin sürükleyiciliğe etkisi nedir? Bu tezde oyun müziklerinin ve sistemlerinin tarihçesi incelenip zaman içindeki gelişimleri ortaya konulmuştur. Daha sonra Sander Huiberts ve Richard Van Tol'un geliştirdiği IEZA Sistemi detaylı bir şekilde açıklanmış ve seçilmiş beş adet video oyunu bu sistem ile incelenmiştir. İncelenen sesler karşılaştırılmış ve aralarında bir ilişki kurulmaya çalışılmıştır. Edilen bulgular sonuç kısmında belirtilmiş ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Game audios have developed throughout history and appeared in different ways. Many developments have emerged in the field of sound with the evolution of arcade machines. These developments have also affected console games and computer games in time. With these developments, many researchers and producers have found different sound frameworks in time. According to these frameworks, the properties of game audios have been discovered and classified. However, despite many studies, there is still no permanent and solid framework nowadays. Are these frameworks suitable for game audios? How can we find a relation between different game audios? What is the effect of game audio on immersion? In this thesis, the history of game audios and frameworks are examined, and their development in time is introduced. Later IEZA Framework, developed by Sander Huiberts and Richard Van Tol, was explained in detail and five selected video games were examined with this framework. Analyzed audios were compared and a relation was tried to be established between them. The findings are discussed and presented in the conclusion part.