Konut inşaatlarında değişiklik emirlerinin projeye etkisinin bulanık mantık yaklaşımı ile analizi
Analysis of the effect of change orders on residential constructions by fuzzy logic approach
  1. Tez No: 608177
  2. Yazar: MURAT SEVEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER GİRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
İnşaat sektöründe proje değişiklik emirlerinin olumsuz etkileri literatürde kapsamlı bir şekilde ele alınmakta ve uygulamada sık olarak karşılaşılmaktadır. Emir değişikliklerinin etkili bir şekilde yönetimi bu değişikliklerin tanımlanmasını ve analiz edilmesini içeren kapsamlı bir yaklaşımın benimsenmesini gerektirmektedir. İnşaat projelerinde bir değişiklik emrinin verilmesi genellikle tek bir nedenden ziyade birbiri ile ilişkili birbirine bağlı birden çok nedenin neticesinde ortaya çıkmaktadır. Bu tez çalışmasının amacı: Sunulan çalışmada proje değişiklik emirlerinin nedenlerini tüm nedensel ilişkileriyle birlikte analiz etme kapasitesine sahip olan Bulanık Bilişsel Harita (BBH) yaklaşımı ile gerçekleştirilmiş olan bir inşaat projesindeki emir değişikliklerinin nedenleri tanımlanarak anılan nedenlerin yönetilebilirlik düzeyinin değerlendirilmesi amaçlanmış, değişiklik talimatlarının nedenlerini analiz etmede ve öncelemede güçlü bir araç olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The negative impacts of change orders on construction projects are well documented in the literature. Effective management of change orders requires a comprehensive approach to identify and analyze their causes. A change order in construction projects is usually an outcome of combining several interrelated causes, rather than a single cause. Therefore, this study contributes to the body of knowledge in change order management by proposing a fuzzy cognitive map (FCM) approach, which has the capability to analyze the causes of change orders considering their entire causal interactions. The manageability of the causes can also be analyzed by the FCM approach. The performance of the proposed approach is evaluated by implementing it in a real construction project. A modeling-validating approach is used to construct and validate the FCM model. It is believed that the proposed FCM approach presents a powerful tool for analyzing the causes of change orders. In addition, this research contributes to knowledge in the area of FCMs by proposing a new inference law and a powerful tool to analyze and prioritize the reasons for the change orders.