Kamu personel mevzuatı açısından psikolojik taciz olgusunun incelenmesi
The investigation of mobbing phenomenon in terms of civilservants legislation
  1. Tez No: 608186
  2. Yazar: FATİH YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Günümüzde henüz kullanımı yeni olan ve literatürde çok fazla kaynak teşkil etmeyen psikolojik taciz kavramı, gerek örgüt gerekse bireylerin çalışmalarında performanslarını etkileyen önemli bir etmendir. Psikolojik tacizin kavramsal olarak iyi bir şekilde anlaşılması, nedenlerinin ortaya konulması ve etkilerinin bertaraf edilmesi kamu kurum ve kuruluşları, işletmeler ve örgütler için önem arz etmektedir. Son yıllarda ülkemizde uluslar arası literatürden daha sonra başlamakla birlikte gittikçe artan bilinç ve buna paralel olarak artan akademik çalışmalar psikolojik taciz olgusunun oldukça kritik bir çalışma hayatı problemlerinden biri olduğunu ortaya çıkarmıştır. Ülkemiz çalışma hayatında her ne kadar kara Avrupası ve Anglo-sakson ülkeler kadar erken dönem çalışmalarına konu olmasa da son yıllarda giderek artan psikolojik taciz(mobbing) algısının kamu personel mevzuatı açısından incelenerek eksikliklerin giderilmesine yönelik önerilerin sunulması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of mobbing, which is still in use today and does not constitute much resources in the literature, is an important factor affecting the performance of both organizations and individuals in their work.Understanding mobbing in a conceptually good way, revealing its causes and eliminating its effects are important for public institutions and organizations, businesses and organizations.In recent years, increasing consciousness and increasing academic studies in our country, which started later than international literature, and in parallel with increasing academic studies have revealed that the phenomenon of psychological harassment is one of the critical working life problems removed.Although our country is not the subject of early studies in the working life of land Europe and Anglo-Saxon countries, the perception of psychological harassment (mobbing) in recent years has been examined in terms of public personnel legislation and the shortcomings proposals for elimination.