Gassânîler
The Ghassanids
  1. Tez No: 608204
  2. Yazar: SÜMEYYA İSLAM ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MAHFUZ SÖYLEMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
“Gassânîler”adlı bu çalışmada Suriye'de bulunan Araplara liderlik yaparak Bizans'ın yanında yer alan Gassânîler'in siyasî tarihi incelenmiştir. Çalışmanın giriş kısmında Gassânî Devleti'nin kurulduğu ve devleti kuran kabilenin Yemen'den göç ederken geçtikleri yerler, kuruldukları bölgede kendilerinden önce hüküm süren devletler ve kabileler anlatılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde ilk olarak devleti kuran kabilenin nesebi hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra Gassânîler'in bağlı bulundukları Ezd kabilesiyle birlikte Yemen'den göç etmesinden önce ve göç edip Suriye'ye yerleşmesine kadar vuku bulan olaylara yer verilmiştir. Ardından Suriye'ye gelen Gassânîler'in tam anlamıyla bir devlet olmadan önce Bizans ve onun müttefiki Selîh kabilesi ile yaptığı savaşlardan bahsedilmiştir. Bu savaşlarda alınan başarılardan sonra Bizans'ın hizmetine girerek Suriye'ye yerleşip orada bir devlet kuran ve bu devleti güçlendiren Gassânî hükümdarları ile devletin hâkimiyet süresi hakkında toplanan tüm bilgiler verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde Gassânîler'in Bizans ile siyasî ilişkileri incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise Gassânîler'in Bizans'ın en güçlü rakiplerinden olan Sâsânî İmparatorluğu ve onların müttefikleri Hîre'ye karşı verdiği mücadeleler siyasî boyutlarıyla ele alınmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise Gassânîler'in Araplar ile İslâm'dan önce ve sonraki siyasî münasebetleri anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study named“The Ghassanids”the political history of the Ghassanids who took the side of the Byzantines with the leadership of the Arabs in Syria, was examined. In the introductory part of the study, the places where the Ghassani State was established and the tribe that founded the state when they emigrated from Yemen, the states and tribes that prevailed in the region where they were established were explained. In the first part of the study, firstly information about the generation of the tribe that established the state is given. Then, the events that took place before the migration of the Ghassanids from Yemen together with the Ezd tribe to which they belonged and until the emigration and settling in Syria were included. Afterwards, Ghassanids, who came to Syria, was mentioned about his battles with Byzantium and his ally, Salih tribe before becoming a state. After the achievements of these wars, all the information gathered about the Gassani rulers who entered the service of Byzantium and settled in Syria and established a state there and strengthened this state and the period of sovereignty of the state were given. In the second part of the study, political relations of Gassanids with Byzantium were examined. In the third part, the struggle of Ghassanids against Sassanid Empire, one of the most powerful rivals of Byzantium and their allies Hire, is discussed with their political dimensions. In the last part of the study, the political relations of Ghassanids with Arabs before and after Islam are explained.