Kurumsal kaynak planlama (ERP) sisteminde malzeme yönetim modülünün incelenmesine yönelik bir uygulama
An application for investigation of material management module in enterprise resource planning (ERP) system
  1. Tez No: 608205
  2. Yazar: AYŞE HÜMEYRA BAYRAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA YANARTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Kurumsal Kaynak Planlama (ERP: Enterprise Resource Planning) Sisteminin aktif ve etkin kullanıldığı bir firmada, Malzeme Yönetim Modülünün incelenmesi ve neticesinde modülün getirilerinin ve diğer kazanımların saptanmasını sağlamaktır. Kurumsal Kaynak Planlaması yazılımlarının verimli ve başarılı bir şekilde kullanımı ile firmalar, tüm birimlerinde ortak bir dil kullanılan , faaliyetlerin ve iş akışlarının planlanıp kontrol edildiği bir bilgi sistemi kullanıcısı olmaktadırlar. Araştırmada , bu kazanımı elde etmiş bir firma olduğundan, diğer firmalara da örnek teşkil etmesi açısından Kastamonu Entegre A.Ş. ele alınıp incelenmiştir. Araştırma yöntemi olarak, nitel araştırma yöntemlerinden biri olan örnek olay ( case study / vaka analizi ) metodu öncelikli olarak kullanılmıştır. Araştırma bulgularını desteklemek adına , Malzeme Yönetim Modülünü işinin bir parçası olarak kullanan firma çalışanlarıyla anket yapılmış, yapılan anketlerin neticesinde elde edilen veriler ise SPSS 25'te analiz edilmiştir. Bu çalışmanın sonucunda ERP sistemlerinde Malzeme Yönetim Modülünün firmaya etkileri yaşayan bir örnekten hareketle somut olarak ortaya konulmuş oldu.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the Material Management Modüle in a company where Enterprise Resource Planning (ERP) System is used actively and effectively then to determine the returns , benefits and other gains of the modüle. By means of the efficient and sucssful use of ERP systems, companies become owners of an information System where a common language is used in their all deparments. So activities and workflows are planned and controlled. In this research , I choise Kastamonu Entegre A.Ş. because of this company being achieved this gain. This Company also can be a good sample to other companies which want to use ERP. As a reseach method, Case Study , one of the qualitative reseach methods, was used firstly.In order to support the research findings, a survey was conducted with company employees who use the ERP Material Managemnet Modüle as part of their work.Then the datas obtained from the survey were analyzed in SPSS . As a results of this study, the impact of the Material Management Modüle on ERP Systems has been presented as a concrete example.