Türkiye'de aileye yönelik sosyal hizmet ve aile danışmanlığı uygulamaları
The social services and family counseling practices for families in Turkey
  1. Tez No: 608219
  2. Yazar: YASEMEN ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERRİN OKTAY YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Politika ve Sosyal Hizmetler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Son yıllarda uygulanan sosyal politikalara bağlı olarak aile kavramının daha çok önemsendiği, aile çalışmalarının arttığı ve aileye yönelik hizmetlerin çeşitlendiği görülmektedir. Bu çalışmada aileye ait kavramlar, ailenin tarihi gelişimi, sosyal politika ve sosyal hizmetlerle aile ilişkisi, aile danışmanlığı ele alınmaktadır. Aile danışmanlığının Türkiye'deki gelişimi ve mevcut durumu, aile danışmanlarının bu mesleğe ait görüşleri incelenmektedir. Aile danışmanlarının eğitimleri, mesleki uygulamaları ve alanla ile ilgili düşüncelerini araştırmak için bu çalışmada betimsel model esas alınmıştır. Hedeflenen bilgileri elde etmek için veri toplama araçlarından biri olan anket tekniği kullanılmıştır. Araştırmacı tarafından hazırlanan anket, üç bölümden ve 39 sorudan oluşmaktadır. Araştırmaya 54 kişi katılmış ve verilen yanıtlar SPSS22 programıyla analiz edilerek değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda elde verilen bulgulara göre Türkiye'de aile danışmanlığı yapanların aile danışmanı olabilmek için daha çok sertifika programlarına veya akademik eğitimlere başvurdukları, daha çok özel danışmanlık merkezlerinde çalıştıkları, aile danışmanlığını topluma, ailelere ve çocuklara yardımcı olmak için seçtikleri, meslekten maddi ve manevi doyum sağladıkları, kendilerini alanda yetkin görme düzeyleri ile aldıkları eğitimler, çalışma süreleri, çalıştıkları kurum türü arasında anlamlı ilişkiler olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is seen that the concept of family is very important, family studies are increasing and services about family are diversified due to the social policies implemented in recent years. In this study, the concepts of family, historical development of the family, the relation of family with social policy and social works, family counselling are discussed. The development of family consulting in Turkey and current situation, the opinions of family counselors about this profession are examined. Descriptive model was used for investigating family counselors trainings, professional practices and opinions about the field in this study. The questionnaire technique, which is one of the data collection tools, was used to get the aimed information. The questionnaire prepared by researcher consists of 3 sections and 39 questions. 54 people has participated in the research and the responses have been evaluated by analyzing. According to findings obtained from the research, counselors in Turkey apply certification program or academic training to become family counselor; they work more in private counseling centers, they choose family counseling to help the community, families and children, they provide financial and moral satisfaction from the profession and significient relationships were oberserved between proficient vision levels and in the field and their trainings, working times, on the type of institution they work.