Türkiye'de aile içi sorunlara yönelik aile danışmanlığı uygulaması
Family counseling application for intrafamilial problems in Turkey
  1. Tez No: 475665
  2. Yazar: TANER ALGAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN TAYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 280
Özet
Aile kurumu, modernleşme sonucu meydana gelen toplumsal değişmenin etkisi başta olmak üzere sosyal, kültürel ve ekonomik sebeplerle birtakım yapısal-işlevsel değişimler yaşamıştır. Ailede yaşanan bu değişimler, aile içi sorunları tetiklemiştir. Bu nedenle ailenin yapısal-işlevsel niteliklerini iyileştirici – geliştirici adımlar atılabilmesi için aileye yönelik birtakım psiko-sosyal hizmetlere ihtiyaç duyulmaya başlanmıştır. Bu hizmetler eğitici, savunucu, terapi ve danışmanlık faaliyetleri olmak üzere dört gruptan oluşmaktadır. Bu minvalde aileleri psikolojik, sosyal, kültürel ve eğitim yönünden desteklemeyi hedefleyen psiko-sosyal hizmetlerden bir tanesini de danışmanlık faaliyetleri kapsamında aile danışmanlığı hizmeti oluşturmaktadır. Bu kapsamda çalışmamızın amacı, Türkiye'de aile içi sorunları çözmeye yönelik psiko-sosyal bir hizmet türü olan aile danışmanlığının kavramsal, kuramsal ve nitel bir araştırma çerçevesinde irdelemektedir. Aile içinde yaşanan çeşitli sorunlara yönelik psiko-sosyal anlamda problem çözme yolları ve becerileri sunmaya çalışan aile danışmanlığı, Türkiye'de oldukça yeni bir hizmet olması nedeniyle bilimsel perspektif temelli incelenmesi gereken bir alan olarak görülmektedir. Bu çerçevede çalışmamız; kavramsal tanımından içerik ve kapsamına, verilen eğitim ve gerçekleştirilen uygulamalardan yasal ve kurumsal dayanağına, ülkemizde aile danışmanlığına ihtiyaç duyulmasının nedenlerinden aile danışmanlığının önemine ve amacına kadar; birçok açıdan Türkiye'de aile danışmanlığının genel profili çizilmek istenmiştir. Bu nedenle ülkemizde, aile danışmanlığının artılarıyla ve eksileriyle genel durumunu ortaya koyabilmek ve anlayabilmek için aile danışmanlığı konusunda yetkin öğretim üyeleri ve bu alanın sahada uygulayıcısı olarak görev yapan profesyonel meslek elemanlarıyla yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla yüz yüze görüşme gerçekleştirilmiştir. Bu görüşmelerden elde edilen veriler yoluyla Türkiye'de aile danışmanlığının genel seyri ve aile içi sorunlara yönelik aile danışmanlığının ülkemizdeki uygulamalarında (olumlu ve olumsuz bağlamda) yaşananlar aktarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
institution has gone through some structural-functional changes due to social, cultural and economic reasons; primarily the effect of social change caused by modernization. These changes in family have stimulated intrafamilial problems. Thus, there is a need for some psycho-social services for family in order to enhance – develop the structural-functional qualities of family. These services comprise of four groups as educational, defender, therapy and counseling activities. In this manner, one of the psycho-social services that aim to support families psychologically, socially, culturally and educationally is family counseling service within the scope of counseling activities. In this context, the objective of our study is to examine family counseling, which is a psycho-social service type aimed at solving intrafamilial problems in Turkey, within the scope of a conceptual, theoretical and qualitative research. Offering ways and skills of solving various intrafamilial problems in psycho-social sense; family counseling is considered an area to be examined from a scientific perspective as it is a very new service in Turkey. In this context, our study intends to draw a general profile of family counseling in Turkey from a number of aspects including its conceptual definition, content and extent, trainings and applications, legal and corporate bases, reasons of needing family counseling in our country, as well as the importance and goal of family counseling. Thus, face-to-face interviews were conducted with academic members who were competent in family counseling and professional members who were field implementers of this area via a semi-structured interview form in order to reveal and understand the general condition of family counseling in our country with the pluses and minuses. The data acquired from these interviews were used in conveying the general course of family counseling in Turkey and (positive and negative) aspects of family counseling applications in our country aimed at intrafamilial problems.