Üç boyutlu (3B) gıda yazıcısı kullanılarak fonksiyonel tavuk eti ürünü üretimi
Production of functional chicken meat product with three dimensional (3D) food printer
  1. Tez No: 608220
  2. Yazar: ELVAN GÖKÇEN BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEZBAN CANDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çalışmada 3 boyutlu (3B) gıda yazıcısı kullanılarak fonksiyonel tavuk eti ürünü üretilmiştir. Formülasyona üç farklı konsantrasyonda (%0, %1, %2) jelatin ilavesiyle üretilen ürünlerde Yanıt Yüzey Yöntemi ile optimizasyon işlemi gerçekleştirilmiş, 3B baskı için ideal jelatin konsantrasyonu %1.79 olarak saptanmıştır. Optimizasyonu takiben %1.79 jelatin içeren ve jelatin içermeyen (kontrol) ürünler, 3B baskı işlemiyle üretilmiştir. Hazırlanan örneklerde pişirme öncesinde ve sonrasında % nem, protein, yağ ve kül içerikleri (kuru maddede % olarak), pH değeri, CIE* açıklık-koyuluk (L*), kırmızılık (a*) ve sarılık (b*) değerleri; pişmemiş ürünlerde dinamik reolojik özellikler (G':depolama modülü, G'':kayıp modülü) belirlenmiş; pişmiş ürünlerde duyusal analiz gerçekleştirilmiştir. Pişirme işlemi pH değeri, yağ içeriği ve nem içeriğinde azalmaya; protein içeriğinde artışa neden olmuştur (p0.05). Kontrol ve %1.79 jelatin içeren örnekler pişirmeden sonra sırasıyla %28.97 ve %30.94 nem, %45.91 ve %45.61 yağ, %19.41 ve %26.05 protein, %3.64 ve %3.62 kül içeriğine sahip olmuş, pH değerleri 5.74 ve 5.86 olarak saptanmıştır. Jelatin ilavesi nem, kül, yağ içerikleri ve L* değerinde önemli bir değişime yol açmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, a functional chicken meat product was produced by using a 3D food printer. The products produced by adding three different concentrations of gelatin (0%, 1%, 2%) to the formulation were optimized by the Response Surface Method and the ideal gelatin concentration for 3D printing was 1.79%. After optimization, products containing 1.79% gelatin and non-gelatin (control) were produced by 3D printing. In the prepared samples, moisture content (%), protein, fat and ash contents (% in dry matter), pH value, instrumental color [Minolta CIE* lightness (L*), redness (a*) and yellowness (b*) values] before and after baking, and dynamic rheological properties (G':storage modulus, G'':loss modulus) of unbaked products were determined. Sensory analysis was also performed in baked products. The baking process reduced the pH value, fat content and moisture content; increased protein content (p 0.05). Control and 1.79% gelatin had 28.97% and 30.94% moisture, 45.91% and 45.61% fat, 19.41% and 26.05% protein, 3.64% and 3.62% ash content and pH values were 5.74 and 5.86, respectively.