A maturity model for digital transformation
Dijital dönüşüm odaklı olgunluk modeli oluşturma
  1. Tez No: 608242
  2. Yazar: NURİ USTAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Dijital teknolojiler, geneleksel iş süreçlerini iş yapma yöntemleri olarak kullanan şirketler için en büyük tehdittir. Çünkü yakın bir gelecekte hemen hemen her şey internet yardımı ile birbirine bağlantılı olacak. Sonuç olarak, şirketler IoT, Yapay Zeka, Büyük Veri ve Analitiği, 3D Yazıcı, Artırılmış Gerçeklik, Siber Güvenlik, Bulut Teknolojileri, Otonom Robotlar, Simülasyon gibi kökten değiştirici teknolojilerle süreçlerini değiştirmek zorunda kalacaklar. Ayrıca, bu teknolojilerle birlikte rekabetin artması, maliyetlerin düşmesi ve müşterinin etkinliğinin artması, şirketleri dijital teknolojilerin hızlı değişmesine uyum sağlamak ve ileri bir sürece devam etmek konusunda mecbur bırakmıştır. Bu sebeplerden ötürü şirketler bu teknolojiler tarafından yaratılan yeni çağa hazırlıklı olmalıdırlar. Ayrıca, dijital dönüşüme hazırlık için ilk adım, şirketin mevcut dijitalleşme seviyesinin değerlendirilmesidir. Bu çalışmada, şirketlerin mevcut hazırlık seviyelerini belirlemek için bir olgunluk modeli hazırlamayı amaçladık. Genel olarak, dijital olgunluğun değerlendirilmesi için 5 boyut ve 76 soru tanımladık. Değerlendirme boyutları olarak,“Liderlik”,“Strateji”,“İnsan Kaynakları”, Ortaklık ve Kaynaklar“ ve ”Ürün, Süreç ve Hizmetler" i ele aldık.
Özet (Çeviri)
Various disruptive digital technologies such as IoT, Artificial Intelligence, Big Data and Analytics, 3D Printing, Augmented Reality, Cybersecurity, Clouding, Autonomous Robots, Simulation, Horizontal and Vertical Integration challenge the traditional means of doing business. Also, factors such as fierce price competition due to price transparency, the increased demand for customized product and services, and so on force organizations to adapt to the rapid change in digital technologies. However, many companies have doubts about where to start their transformation process. In order to develop a roadmap, the companies should first identify their weaknesses and strengths in the context of digital transformation. Maturity models have been used for years in order to identify companies' weaknesses and strengths. In this work, we proposed one such maturity model to determine the current readiness level of the companies in the context of digital transformation. Overall, we defined 5 dimensions and developed/adopted 76 questions for assessing digital maturity. These dimensions include“Leadership”,“Strategy”,“People”, Partnership and Resources“, and ”Product, Process, and Services". The proposed maturity model is among the few models that are based on sound theoretical frameworks already validated in earlier studies and/or widely used in the literature and practice.