Digital transformation maturity model: Robustly and rigorously validated maturity model development framework and a case study
Dijital dönüşüm olgunluk modeli: Sağlam ve titiz olarak doğrulanmış olgunluk modeli geliştirme çerçevesi ve bir vaka çalışması
- Tez No: 722753
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BATUHAN KOCAOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Piri Reis Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Endüstri 4.0 çağında teknolojinin hızla ilerlemesi ve dijital ürün ve hizmetlerin günlük hayata hızla uyum sağlaması iş süreçlerini önemli ölçüde değiştirmektedir. Teknolojideki agresif gelişmeler rekabetçi bir pazar yaratmaktadır. Bu nedenle işletmeler dijitalleşme kavramını ve dinamiklerini anlamalı ve dijital yeteneklerini sürekli iyileştirmeli ve ölçmelidir. Bu işletmeler, mevcut durumu değerlendirmeye yardımcı olan ve gelecekte daha iyi bir statü için rehberlik ederek değişim sürecinde kendilerini konumlandırmayı sağlayan olgunluk modellerine ihtiyaç duymaktadırlar. Bu tez, tasarım bilimi teorisine dayalı geçerli ve güvenilir bir dijital dönüşüm olgunluk modeli geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla, tasarım bilimi araştırmasıyla uyumlu üç aşamayı içeren olgunluk modeli geliştirme çerçevesi oluşturulmuştur. Dijital dönüşüm olgunluk modeli, tasarım eserinin verimliliğini ve faydasını sağlayan bu çerçeve üzerine inşa edilmiştir. Geliştirilen olgunluk modeli dört ana bileşenden oluşmaktadır: 1) Altı ana boyut, on alt boyut ve 39 yetenek öğesi içeren ve dijital dönüşümü çevreleyen alan, 2) Yeni bir sarmal biçimli olgunluk düzeyi tanımlaması, 3) 273 ifadeden oluşan, aşamalı artan sorularla kendi kendini değerlendirmeyi sağlayan, ve doğası gereği yönlendirici olan ölçüm aracı, 4) Bir işletmenin olgunluk endeksini temsil eden ölçüm yöntemi. Model geliştirme sürecinde, tekrarlı derinlemesine uzman tartışma oturumları yürütülmekte, olgunluk modelinin gelişimi Wilcoxon işaretli sıralar testi ve sınıf içi korelasyon yöntemleriyle kontrol edilmektedir. Ayrıca, işletmelerin geliştirme aktivitelerini ve yatırım stratejilerini önceliklendirmelerine yardımcı olmak maksadıyla, olgunluk modeli boyutlarının birbirleri arasındaki ilişkileri ve öncelik ağırlıklarını ortaya çıkarmak için DEMATEL tabanlı ANP (D-ANP) yöntemi kullanılmaktadır. Son olarak, olgunluk modelinin uygulanabilirliği prototip bir pilot çalışma ve bir vaka çalışması ile test edilmekte ve işletmenin olgunluk endeksinin mevcut durum analizi ve öncelikli sentezi ortaya çıkarılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The rapid advancement of technology throughout the Industry 4.0 era and the rapid adaptation of digital products and services to daily life dramatically change the business processes. Aggressive developments in technology create a competitive market. For this reason, companies should understand the digitalization concept and dynamics and continuously improve and measure their digital capabilities. Therefore, these companies require maturity models that assist to evaluate and get informed about the current status and enable to position themselves during the change process by providing guidelines for better status in the future. This thesis aims to develop a valid and reliable digital transformation maturity model based on design science theory. For this purpose, the maturity model development framework that includes three phases coherent to the design science research is created. The digital transformation maturity model is built upon this framework which ensures the efficiency and utility of the design artifact. The developed maturity model constitutes four main components: 1) The domain that circumscribes the digital transformation including six main dimensions, ten sub-dimensions, and 39 capability items, 2) A novel spiral-shaped maturity level identification, 3) The measurement instrument that enables to self-assess and is prescriptive in nature with incrementally increasing questions consisting of 273 statements, 4) The measurement method that quantifies and represents a company's maturity index. Iterative in-depth expert discussion sessions are conducted, and the evolution of the maturity model is controlled by Wilcoxon signed-rank test and intra-class correlation methods during the model development. Furthermore, DEMATEL based ANP (D-ANP) method is utilized to disclose the inter-relations and priority weights of the maturity model dimensions to help companies to prioritize improvement actions and investment strategies. Finally, prototype testing with a pilot study and a case study is carried out to prove the applicability of the maturity model. Current status analysis and prioritized synthesis of the company's maturity index are revealed.