Üniversitelerde dijital olgunluk seviyesinin ölçülmesine yönelik model önerisi
A model suggestion for measuring digital maturity level in universities
- Tez No: 952528
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Büyük Veri ve İş Analitiği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Yükseköğretim kurumlarında dijital araçların etkin entegrasyonu, bilgi yaratmanın değerini arttırmakta ve dijital olgunluk seviyesinin belirlenmesine yönelik sistematik modellerin geliştirilmesini önemli kılmaktadır. Bu çalışma, bir vakıf üniversitesi örneğinden hareketle Türkiye'deki yükseköğretim kurumlarında dijital olgunluk seviyesini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, nitel ve nicel yöntemlerin birlikte kullanıldığı karma bir metodoloji takip edilmiştir. Öncelikle, akademik ve idari personel ile yapılan mülakatlar aracılığıyla nitel veriler toplanmış, ardından geliştirilen model çerçevesinde anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Model, 6 ana ve 24 alt boyuttan oluşan yapısal bir çerçevededir. Boyutların ağırlıkları Picture Bulanık SWARA yöntemiyle belirlenmiş ve yöntemin tutarlılığı, farklı bulanık setlerle test edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, incelenen üniversitenin 71,26 puanla“e-güvenli”seviyesinde yer aldığını göstermiştir. Araştırma ve eğitim alanlarında güçlü performans sergilenirken, operasyonel süreçlerin yönetimi ve insan kaynakları yönetiminde gelişim alanları olduğu tespit edilmiştir. Sonuçları itibariyle bu çalışma, yükseköğretim kurumlarının dijital dönüşüm süreçlerini daha etkin ve sistematik yönetmeleri için önemli bir rehber olma niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The integration of digital tools in higher education institutions increases the value of knowledge creation and highlights the importance of developing systematic models for determining digital maturity level. This study assessed the digital maturity level in higher education institutions in Turkey, using a foundation university as a case study. A mixed method combining qualitative and quantitative methods was adopted in the research. First, qualitative data were collected through interviews with academic and administrative staff, followed by a survey run to the same groups as well as students. The model has a structural framework consisting of 6 main dimensions and 24 subdimensions. The weights of the dimensions were determined using the Picture Fuzzy SWARA method, and the consistency of the method was tested with different fuzzy sets. The findings indicate that the university scored 71.26 points, placing itself at the“e-confident”level. While strong performance was observed in research and education, areas for improvement were identified in operational processes and human resources management. This study provides valuable insights for higher education institutions to more effectively manage their digital transformation processes.