Avrupa Birliği yargı sisteminde üye devlet anayasa mahkemeleri'nin denetim yetkisi
The Supervisory Authority of Member State Constitutional Courts on European Union Judicial System
- Tez No: 608259
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. İSLAM SAFA KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Avrupa Birliği 28 üyeli bir devletlerarası birliktir. Klasik devletlerarası yapıların aksine supranasyonal özellikler taşıyan Avrupa Birliği, kendine özgü bir hukuk sistemine sahiptir. Bu hukuk sistemi üye Devletlerin egemenlik yetkilerinin bir kısmını Avrupa Birliği'ne devretmesinin doğal bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Avrupa Birliği, üye Devletler tarafından yetki devredilen alanlarda kendi hukuk sistemini oluşturmakta ve bu hukuk sistemi üye Devletler için bağlayıcı özellik taşımaktadır. Ayrıca bu hukuk sistemi, yapısı gereği ulusal hukuk ile çatıştığı durumlarda ulusal hukuka üstün tutulmaktadır. Avrupa Birliği üyesi Devletlerin özellikle Anayasa Mahkemeleri'nin, Avrupa Birliği Hukukunun üstünlüğünü kabul etmeleri kolay olmamıştır. Üye devlet Anayasa Mahkemeleri ile Avrupa Birliği Adalet Divanı arasında 50 yıla yakın bir süredir Avrupa Birliği hukukunun üstünlüğü tartışılmaktadır. Bu tartışma, üye Devlet Anayasa Mahkemeleri tarafından özellikle Avrupa Birliği Hukukunda temel hakların ve özgürlüklerin korunmasındaki yetersizlik, Avrupa Birliği kurumlarının yetki aşımında bulunması ve Avrupa Parlamentosu'nun demokratik eksikliklerinin bulunması eleştirileri etrafında şekillendirilmiştir. Avrupa Birliği'nin dinamik bir yapıda olması sebebiyle bu tartışma günümüzde hala devam etmekte ve hukukçular için ilgi çekiciliğini sürdürmektedir. Bu çalışmada, AB hukukuna yönelik eleştiriler hem Avrupa Birliği Adalet Divanı açısından hem de AB üyesi Devletlerin Anayasa Mahkemeleri açısından ele alınmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The European Union is a unity of the 28 member states. The European Union, which has supranational characteristics, has its own legal system, contrary to classical interstate structures. This law system has emerged as a natural consequence of the transfer of some of the sovereign powers of the member states to the European Union. The European Union establishes its own legal system in areas where power is transferred by member states, and this law system is binding for member states. In addition, this law system is superior to national law when it conflicts with national law in accordance with its structure. It is not easy for the European Union member states, especially the constitution courts, to accept the supremacy of European Union law. The superiority of the European Union law, which is close to 50 years between the Constitution Courts of the Member States and the Court of Justice of the European Union, is being discussed. This debate has been shaped by the Constitutional Court's criticism of the inability to protect basic rights and freedoms, particularly in European Union law, the over-competence of European Union institutions and the democratic deficits of the European Parliament. Because of the dynamic structure of the European Union, this debate is still going on today and the lawyers are still attracting interest. In this study, the criticisms of the EU law have been tried both in terms of the European Court of Justice and the Constitutional Courts of the member state.