Kara kuşburnu (Rosa pimpinellifolia L.) meyvesi ve çekirdeğinden elde edilen ekstraktların dondurma üretiminde kullanım olanakları
Usage possibilities of extracts from black rose (Rosa pimpinellifolia L.) fruits and seeds in ice cream production
- Tez No: 608265
- Danışmanlar: PROF. DR. MEMNUNE ŞENGÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Bu çalışmada, kara kuşburnu (Rosa pimpinellifolia L.) meyvesinin yenilebilir kısmından ve çekirdeğinden ultrasonik ve klasik ekstraksiyon yöntemleri ile %7 asetik asitle asitlendirilmiş etanol:su ve su çözgenleri kullanılarak antosiyanin bazlı ekstraktlar hazırlanmıştır. Bu ekstraktlar dondurma miksine %5 oranında renklendirici olarak ilave edilmiş, üretilen dondurmalar 6 ay süre ile depolanmıştır. Depolamanın 0., 2., 4. ve 6. aylarında dondurma örneklerinin bazı fiziksel ve kimyasal özelliklerinde, toplam fenolik madde, toplam antosiyanin miktarlarında ve antioksidan kapasitelerinde meydana gelen değişmeler belirlenmiş ve elde edilen sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Meyve yenilebilir kısmının, çekirdeğinin ve ekstraktlarının bazı fiziksel ve kimyasal, toplam fenolik madde, toplam antosiyanin miktarları, kimyasal bileşim (GC-MS), mineral madde kompozisyonları (ICP-MS) ve antioksidan aktiviteleri belirlenmiştir. Meyve yenilebilir kısmı ve çekirdeğinin kuru madde, toplam şeker, kül, protein, titrasyon asitliği miktarları, pH, L, a, b, C ve Hº değerleri sırasıyla, %42,06;79,77, 2,64;1,86 g/100g, %2,41;0,97, %3,12;4,59, %0,18;0,75, 4,69;5,73, 14,15;41,91, 4,60;9,92, 0,64;12,18, 4,65;15,71 ve 7,82;50,82 olarak tespit edilmiştir. Meyve yenilebilir kısmı ve çekirdeğinin C vitamini, toplam fenolik madde, toplam antosiyanin miktarları, DPPH• ve ABTS•+ radikal giderme aktiviteleri sırasıyla 2390;590 mg/100ml, 340,70;87,00 µg GAE/mg, 14,47;4,25 mg/100g, 38,35;185,85 µg/ml, 9,42;42,74 µg/ml olduğu saptanmıştır. Kuşburnu yenilebilir kısmı ve çekirdeğinde en yüksek oranda bulunan mineralin potasyum olduğu; meyve yenilebilir kısım, çekirdek ve ekstraktlarında toplamda 115 kimyasal bileşik tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, anthocyanin based extracts were prepared from the edible part and seeds of the black rosehip (Rosa pimpinellifolia L) fruit using ethanol: water acidified with 7% acetic acid and water solvents by ultrasonic and classical extraction methods. These extracts were added 5% as colorant to the ice cream mix and ice cream samples were stored for 6 months. Some physical and chemical analysis, mineral composition (ICP-MS method), total phenolic content, total monomeric anthocyanin, antioxidant activities, chemical compound (GC-MS method), and tests were applied to ice cream samples at the initially, 2nd, 4th and 6 th months of storage, and the results were evaluated statistically. Some physical and chemical, total phenolic content, total monomeric anthocyanin, chemical compound, mineral composition and antioxidant activities of fruit edible part, seeds and extracts were detected. Total dry matter, total sugar, ash, protein, titratable acidity, pH, L, a, b, C and ºH values of fruit edible part and seeds are detected as %42,06;79,77, 2,64;1,86 g/100g, %2,41;0,97, %3,12;4,59, %0,18;0,75, 4,69;5,73, 14,15;41,91, 4,60;9,92, 0,64;12,18, 4,65;15,71 and 7,82;50,82 respectively. Vitamin C, total phenolic content, total monomeric anthocyanin, DPPH• and ABTS•+ of fruit edible part and seed were detected as 2390;590 mg/100ml, 340,70, 87,00 µg GAE/mg,14,47;4,25 mg/100g, 38,35;185,85 µg/ml, 9,42;42,74 µg/ml respectively. It was found that potassium was high level in rosehip edible part and seed. Total 115 chemical compounds were taken in fruit edible part, seed and extracts.