Pelargonium gravolens L.'her. bitkisi yapraklarından uçucu yağların izolasyonu, analizi ve antimikrobiyal aktivitesi
The essantial oil isolation, chemical analysis and microbial activitiy of Pelargonium gravolens L.'her leaves
- Tez No: 608266
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Geraniaceae familyasına ait Pelargonium cinsi yaklaşık 270 ayrı tür içerir. Pelargonium türleri kozmetik ve gıda endüstrisinde yaygın olarak kullanılan, genellikle uçucu yağları için yetiştirilen hoş kokulu aromatik bitkilerdir. Pelargonium graveolens L'Her, genellikle ıtır bitkisi olarak bilinir. Afrika'nın güney ucunda ortaya çıkmıştır ve on beşinci yüzyılın başlarında denizciler tarafından baharat ticareti ve şifalı bitki toplama yoluyla Avrupa'ya tanıtılmıştır. Bu bitkinin esansiyel yağı, kozmetik endüstrisinde, aromaterapide ve güçlü kokusundan dolayı gıdalarda yaygın olarak kullanılır. Bu çalışmanın temel amaçlarından birincisi; Pelargonium graveolens L'Her türünün uçucu yağ izolasyonunu ve bu yağın kimyasal analizini yapmaktır. İkincisi ise, izolasyonu yapılan uçucu yağın antimikrobiyal aktivitesinin ölçülmesidir. Uçucu yağın izolasyonu mikrodalga destekli hidrodistilasyon yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Yağın kimyasal bileşimi ise Gaz Kromatografisi-Kütle Spektrometresi (GC-MS) ile analiz edilmiştir. Uçucu yağın yaklaşık %93'lük kısmını oluşturan toplam 84 bileşik tanımlanmıştır. Ana bileşenleri sitronellol (%38,78), sitronellil format (% 11,86) ve geraniol (% 4,35) oluşturmaktadır. Esansiyel yağın antimikrobiyal aktivitesi ise disk difüzyon yöntemi ile ölçülmüştür ve 5 Gram pozitif, 5 Gram negatif olmak üzere toplam 10 farklı bakteri türü kullanılmıştır. Antimikrobiyal etkisi olan uçucu yağın Gram pozitif bakteriler üzerinde daha etkili olduğu görülmüştür. Sonuçlar, ıtır bitkisi uçucu yağlarından antimikrobiyal maddelerin geliştirilmesinde kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The genus Pelargonium whic belongs to the Geraniaceae family contains about 270 different species. Pelargonium species are fragrant aromatic plants commonly used in cosmetic and food industries, often grown for essential oils. Pelargonium graveolens L'Her is commonly known as rose scented geranium. It was originated in the South Africa and was introduced to Europe in the early fifteenth century by sailors through the spice trade and the collection of medicinal plants. Essential oil of this plant is widely used in cosmetics industry, aromatherapy and foods due to its strong rose-like smell. One of the main objectives of this study is to isolate essantial oil from Pelargonium graveolens L'Her leaves and to make chemical analysis of this oil. The second is to measure the antimicrobial activity of the isolated essential oil. The isolation of essential oil was made by microwave assisted hydrodistillation method. The chemical composition of the essential oil was analyzed by Gas Chromatography–Mass Spectrometry (GC-MS). A total of 84 compounds have been identified, accounting for about 93% of the essential oil. The main components were citronellol (38,78%), citronellyl formate (11,86%) and geraniol (4,35%). Antimicrobial activity of essential oil was measured by disc diffusion method and a total of 10 different bacterial species, 5 Gram positive and 5 Gram negative, were used. Essential oil with antimicrobial effect was found to be more effective on Gram positive bacteria. The results show that pelargonium oil can be used in the development of antimicrobial agents.