Farklı kanal yıkama tekniklerinin, değişik son yıkama solüsyonlarının dentin tübül penetrasyonuna etkisinin lazer taramalı konfokal mikroskop ile incelenmesi
The efficacy of different irrigation methods on dentinal tubule penetration of 2% chlorhexidine, qmix and irritrol: A confocal laser scanning microscopy study
- Tez No: 608264
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. Fatma KERMEOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yakın Doğu Üniversitesi
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Küçük, M. Farklı Kanal Yıkama Tekniklerinin, Değişik Son Yıkama Solüsyonlarının Dentin Tübül Penetrasyonuna Etkisinin Lazer Taramalı Konfokal Mikroskop ile İncelenmesi. Yakın Doğu Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Endodonti Anabilim Dalı, Doktora Tezi, Lefkoşa, 2018. Bu in vitro çalışmanın amacı, farklı kanal yıkama yöntemlerinin çeşitli son yıkama solüsyonlarının dentin tübüllerine penetrasyonu üzerindeki etkisini değerlendirmek ve karşılaştırmaktır. Yaptığımız bu çalışma için, 90 adet tek kanallı mandibular premolar çekilmiş diş seçildi ve Ni-Ti döner sistemi ile kanallar genişletildi. Daha sonra, farklı kanal yıkama tekniklerinde kullanılan son yıkama solüsyonlarına göre tüm dişler Klorheksidin (CHX), QMix ve Irritrol olmak üzere 3 ana gruba (n:30) ayrılmıştır. Her bir ana grup, Er,Cr:YSGG lazerle aktive edilmiş irrigasyon (LAI), sonik irrigasyon (SI) ve geleneksel irrigasyon (GI) tekniklerine göre tekrar 3 alt gruba ayrılmıştır. CHX + GI, CHX + SI, CHX + LAI, QMix + GI, QMix + SI, QMix + LAI, Irritrol + GI, Irritrol + SI ve Irritrol + LAI olmak üzere toplam 9 alt grup oluşturuldu. Klorheksidin, QMix ve Irritol son yıkama solüsyonları, lazer taramalı konfokal mikroskop (CLSM) altında görülebilmesi için % 0.01 floresan Rodamin B boyası ile karıştırılmıştır. Farklı kanal yıkama prosedürlerinden sonra, tüm köklerden, apekse göre 2 mm ve 5 mm koronalde olacak şekilde horizontal kesitler alınmış ve CLSM ile incelenmiştir. Tüm veriler Kruskal-Wallis testi ve üç yönlü varyans analizi (ANOVA) ile analiz edildi. Kullanılan kanal yıkama yöntemlerinden bağımsız olarak, apikal bölgede QMix ana grubunun (n:30) penetrasyon yüzde değeri, klorheksidin grubundan anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (P0.05). Kanal yıkama yönteminden ve son yıkama solüsyonunun çeşidinden bağımsız olarak yapılan kanal yıkama işleminde, genel gruplar arasında (n:90) orta üçlüde apikale göre daha fazla penetrasyon yüzde ve derinlik değerleri elde edilmiştir (P 0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study was to assess and compare the effect of different irrigation methods on penetrability of various final irrigation solutions into dentinal tubules. Ninety single canal mandibular premolars was selected and instrumented with Ni-Ti rotary system. All teeth randomly divided into three main groups (n:30) after root canal preparation according to the final irrigation solution used in different irrigation technic: Chlorhexidine (CHX), QMix and Irritrol. Each main group was randomly subdivided into three subgroups according to different irrigation technic: classic needle irrigation, sonic activation and Er,Cr:YSGG laser activated irrigation. CHX, QMix and Irritol final irrigation solutions were mixed with 0.01% fluorescent Rhodamine B to be visible in dentin tubules under the confocal laser scanning microscope (CLSM.) After different irrigation procedures, all experimental roots with Rhodamine B labeled solution were horizontally sectioned at 2 mm and 5 mm from apex and examined using a CLSM. Data were analyzed by Kruskal-Wallis test and three-way analysis of variance (ANOVA). Regardless of the canal irrigation methods used, the penetration percentage value of the QMix main group (n: 30) is significantly higher than the chlorhexidine group in the apical third (P0.05).