Kanser hastalarının opioid analjezik kullanımına ilişkin görüşlerinin değerlendirilmesi ve hasta eğitiminde klinik eczacının rolü
An evaluation of opinions in patients with cancer on the use of opioid analgesics and the role of clinical pharmacist in patient education
  1. Tez No: 608288
  2. Yazar: MÜGE SAVAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYGİN EKİNCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Eczacılık ve Farmakoloji, Onkoloji, Anesthesiology and Reanimation, Pharmacy and Pharmacology, Oncology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Ağrı, kanser hastalarında sıklıkla gözlenen, hastaların fizyolojik fonksiyonlarını, psikolojik durumunu, yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen ve iyi yönetilmesi gereken bir sendromdur. Kanser ağrısı tedavisinde hastalar, hasta yakınları, sağlık çalışanları ve sağlık sisteminden kaynaklanan birtakım engeller iyi bir ağrı yönetiminin sağlanmasını zorlaştırmaktadır. Bu çalışmanın amacı, hastaların kanser ağrısı tedavisinde önemli bir rolü olan opioid analjeziklere yönelik düşünce ve tutumlarının değerlendirilmesi, klinik eczacı tarafından verilen eğitim ile opioid analjezik kullanımına ilişkin hasta kaynaklı engellerin önüne geçilmesi ve hastaların opioid analjezik tedavisine olan uyunçlarının arttırılmasıdır. Bu çalışma Hacettepe Üniversitesi Onkoloji Hastanesi Ağrı Ünitesi'nde Eylül 2018 - Mayıs 2019 tarihleri arasında yürütülmüştür. Çalışmaya opioid analjezik kullanan kanser tanılı 60 hasta dahil edilmiş, hastalara klinik eczacı tarafından opioid analjezikler ile ilgili bilgilendirme yapılmış ve 38 hasta eğitimden 1 ay sonra tekrar değerlendirilmiştir. Eğitim sonrasında hastaların ilaca duyduğu gereksinimde artış gözlenmiş olup, ancak bu değişim istatistiksel olarak anlamlı bulunmamış; tedaviye yönelik endişelerinde ise istatistiksel açıdan da anlamlı olarak belirgin bir azalma saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Pain is a common syndrome among cancer patients that has a negative impact on the physiological functions, psychological well-being, quality of life of patients, and that also requires a good management. Patients and their relatives, healthcare providers, and healthcare system are among factors that constitute an impediment to good pain management in cancer pain management. The objectives of this study are; an assessment of patients' behaviours and believes about opioid analgesics which play a significant role in pain management of cancer patients, elimination of patient-related factors in the use of opioid analgesics through education provided by a clinical pharmacist, and improvement of patients' adherence to opioid analgesics. This study was carried out at the Hacettepe University Oncology Hospital Department of Algology between September 2018 and May 2019. The study included 60 patients diagnosed with cancer and use opioid analgesics, the patients were educated on opioid analgesics by a clinical pharmacist, and 38 patients were re-evaluated one month after the education. It has been observed that there is a statistically-insignificant increase in patients' neccesity for opioids, and a statistically-significant decrease in patients' concerns about opioid analgesics after the provision of education.