Üçüncü basamak bir hastanenin palyatif bakım servisindeki hastaların yatış süresi ve taburculuk durumlarının retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of term of hospitalization and di̇scharge status of patients in the palliative care service of A third step Hospital
- Tez No: 539609
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA PARILDAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Amaç: Bu çalışmada, üçüncü basamak bir hastanenin palyatif bakım servisinde 1 yıllık sürede yatan hastaların yatış süreleri ve taburculuk durumlarını etkileyen faktörlerin belirlenmesi, önlenebilir ve tedavi edilebilir durumların tespit edilmesi, gereksiz sağlık harcamalarının ve uzun yatışın neden olabileceği morbidite, mortalitenin önüne geçilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmanın evrenini SBÜ İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Palyatif Bakım Servisi'nde 01.07.2017-01.07.2018 tarihleri arasında yatan 18 yaş ve üzeri hastalar oluşturdu. Retrospektik, tanımlayıcı olan bu çalışmada tekrarlı yatışları olan hastaların son yatışları değerlendirildi. Çalışmaya alınan 330 hastanın sosyodemografik özellikleri, yatış tanıları, komorbid hastalık durumları, polifarmasi, enfeksiyon, bası yarası varlığı, antibiyotik ve analjezik kullanımı, yatış süresi ve taburculuk durumları hasta kayıtlarından elde edildi. Elde edilen veriler SPSS 24 programına kaydedilerek analiz edildi. Tanımlayıcı istatistikler birim sayısı (n), yüzde (%), ortalama ± standart sapma (𝑥̅±𝑠𝑠), en küçük değer (min), en büyük değer (max), ortanca (median) olarak verildi. Sayısal değişkenlere ait verilerin normal dağılımı Shapiro Wilk normallik testi ve Q-Q grafikleri ile değerlendirildi. Sayısal değişkenler için gruplar arası karşılaştırmalarda normal dağılım varsayımı sağlanmadığı için Mann-Whitney U testi kullanıldı. İkiden fazla bağımsız grupların karşılaştırmaları Kruskal-Wallis analizi ile değerlendirildi ve çoklu karşılaştırma için Dunn Bonferroni testi kullanıldı.Kategorik verilerin gruplar arasında karşılaştırılması Pearson Ki-Kare testi kullanılarak yapıldı. Korelasyon testi olarak Spearman Korelasyon Analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to determine the factors affecting the long term hospitalization and discharge status of the patients hospitalized in a palliative care service of a tertiary hospital for a period of 1 year, to determine preventable and curable conditions, to prevent the morbidity and mortality caused by unnecessary health expenditures and long hospitalization. Materials and Methods: The study population consisted of patients aged 18 and over who were hospitalized between 01.07.2017-01.07.2018 in the Palliative Care Service of the İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi. In this descriptive, retrospective study, the final hospitalizations of patients with recurrent hospitalizations were evaluated. The sociodemographic characteristics, hospitalization diagnoses, comorbid disease conditions, the presence of infection, pressure sores, polypharmacy, use of antibiotics and analgesics, duration of hospitalization and discharge status were obtained from the records of 330 patients. The data were analyzed by SPSS 24 program. Descriptive statistics were given as a number of units (n), percentage (%), mean ± standard deviation (𝑥̅±𝑠𝑠), minimum value (min), maximum value (max), median. Normal distribution of numerical variables were evaluated by Shapiro Wilk normality test and Q-Q graphs. The Mann-Whitney U test was used for intergroup comparisons for non-normal distribution of numerical variables. Comparisons of more than two independent groups were evaluated by Kruskal-Wallis analysis and Dunn Bonferroni test was used for multiple comparisons. Comparison of categorical data between groups was performed using Pearson Chi-Square test. Spearman Correlation Analysis was used as the correlation test.