Major abdominal onkolojik cerrahi geçiren hastalarda sigaranın postoperatif ağrı ve opioid tüketimine etkisi
Effects of cigarette on postoperative pain and opioid consumption in patients with major abdominal oncological surgery
  1. Tez No: 616115
  2. Yazar: SİNEM GEVENKİRİŞ
  3. Danışmanlar: DR. SEHER ALTINEL, DR. ÖZLEM ŞEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç:Majorabdominal onkolojik cerrahiler geniş doku hasarı ve büyük cilt insizyonu içerdikleri için ciddi postoperatif ağrıya neden olurlar. Çalışmalar, sigara içme ve opioid kullanımı arasında bir ilişki olduğunu gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı, majör abdominal onkolojik cerrahi sonrası hastalarda sigara içme durumu ile postoperatif ağrı ve opioid analjezik tüketimi arasındaki potansiyel ilişkileri değerlendirmektir. Gereç ve yöntem:Çalışma için Dr. Abdurrahman Yurtaslan Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Etik Kurulundan onay alındı. Genel anestezi altındaelektif majör abdominal onkolojik cerrahi yapılan18-75 yaş arası, ASA I-III ve postoperatif analjezi için intravenözmorfinli hasta kontrollü analjezi (HKA) planlanmış 130 hasta çalışmaya dâhil edildi.Hastalar, sigara kullanan (65 hasta) ve sigara kullanmayan (65 hasta) olarak 2 gruba ayrıldı. ASA skorları, yaş, cinsiyet, boy, kilo, ek hastalıkları kaydedildi. En az 1 yıldır sigara içen hastalara Fagerström Nikotin Bağımlılık testi uygulandı. Postoperatif bakım ünitesinde 0. Saat, 2. saat, 6. saat, 12. saat, 24. saat ve 48. saatlerde kalp hızı, Sp02 değerleri, tansiyon değerleri, Ramseysedasyon skorları kaydedildi. Bu ölçüm zamanlarında hastaların ağrı şiddeti vizüel ağrı skalası (VAS, 0= ağrı yok 10= en şiddetli ağrı) ile değerlendirildi. Hastaların ek analjezik ihtiyacı, total morfin tüketimi, hasta kontrollü analjezi cihazından talep miktarı, bulantı-kusma, kaşıntı, gaz çıkış süreleri, hipotansiyon ve ağız kuruluğu kayıt edildi. Bulgular:Bu çalışmada majorabdominal onkolojik cerrahi geçiren sigara içen hasta grubunda postoperatif 0. Saat, 2. Saat, 6. Saat, 12. Saat, 24. Saat ve 48.
Özet (Çeviri)
Objective: Major abdominal oncologic surgeries cause serious postoperative pain for the reason that they contain extensive tissue damage and large skin incision.Studies have shown an association between smoking and opioid use.The objective of this study is to evaluate the potential relationships between smoking status and postoperative pain and opioid analgesic consumption in patients after major abdominal oncological surgery. Materials and Method:For the study,the approval was obtained from the Ethics Committee of Abdurrahman Yurtaslan Oncology Training and Research Hospital.130 patients between 18-75 years of age who underwent elective major abdominal oncological surgery under general anesthesia, had ASA I-III score and was planned for intravenous morphine-controlled analgesia (PCA) for postoperative analgesia were included in the study.The patients were divided into two groups as smoking (65 patients) and non-smoking (65 patients).ASA scores, age, gender, height, weight, and additional diseases were recorded.Fagerström Nicotine Addiction test was applied to patients who had been smoking for at least 1 year. In the postoperative care unit, heart rate, blood pressure, Sp02, values, blood pressure values, Ramsey sedation scores were recorded at 0 hours, 2 hours, 6 hours, 12 hours, 24 hours and 48 hours.At these measurement times, the pain intensity of the patients was evaluated by visual pain scale (VAS, 0 = no pain 10 = most severe pain).Patients' additional analgesic requirement, total morphine consumption, demand from patient controlled analgesia device, nausea-vomiting, itching, gas release times, hypotension and dry mouth were recorded.