18 yaşın altındaki çocuk ve genç işçilerin uğradıkları iş kazalarının doğurduğu sonuçlar ve bu durumun ülke ekonomisinde yol açtığı kayıplar
  1. Tez No: 60832
  2. Yazar: FARUK GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP G. İSPİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Kazaları Araş. ve Önleme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
özet Çocuk ve genç işçilerin çalışma hayatı içinde yerlerini almaları tarihin her döneminde görülen bir olgu olmuştur. Sanayi devriminden sonra iş güvenlimi mevzuatının geliştiği görülmektedir. Ülkemizde yasal yetersizlikler ve iş güvenlisi kavramının yerli yerine oturmamış olması, çocuk ve genç işçilerin iş güvenliği açısından sorun olmaya devam edegel mi şti r. Özellikle küçük isletmelerin yaygın olduğu ülkemizde çocuk ve genç işçi çal ı şt ırma.n in bir tercih neden: ol duç,u dit. kat çekmektedir. Bu durumu ucuz iş ç.üzü temini ol ar ek yorumlamak mümkündür. İstatistiklerinin tutulmamış, olmasına ragmen bazı l i ş: ve kurumların elde etti ç,i tul çul er iş kazalarının ülke ekonomisine mi 1 yarle-- i a i-fac'e edilen Lir kaybı yol açtıcını ortaya koymaktadır. Kaldı ki bazı sektörlerden veri saklamanın zcrlucu bu rckanlar-ın çjk dan» yük&6K olduğunu düşündürmektedir. Çalışma yaşamımızda örıeml i bir yeri olan çocuk, ve çrnç işçilerin iş güvenliklerinin saklanması >çin somut vr ;ved: ünlemlere ihtiyaç duyulmaktadır. Pu ö.-,l erA er i n bcşında' eritir. gelmektedir. Gerek aile içi, gerek okul ve gerekse iş yerinde yapılacak ön eğitimin önemi inkar edilemez. Ayrıca yasaların karmaşık, dağınık ve yaptırım gücünün yetersiz oluşu sorunun çözümünü zorlaştırmaktadır. îş kazalarından kaynaklanan kayıpların iş güvenliği önlemleri için harcanması halinde sorunun büyük ölçüde halledilmiş olacağı açıktır. Ayrıca temel eğitim yaşında bulunan çocukların mutlaka çalışma yaşamı dışında tutulması gerekmektedir. Bu olcu sosyal devlet olmanın zorunlu bir sonucudur. 3fc
Özet (Çeviri)
SUMMARY Child and adolescent workers have been seen in every period of history. It has also been observed that the -formalities concerning work security have increased since the Industrial Revolution. The problem o-f child and adolescent workers has continued to be a problem in Turkey from the standpoint of work security because its concepts have not become rooted firmly and because the legal aspects have been handled insufficiently. Small shops predominate; a pre-s' erence of these fo: chile and adolescent workers if clearly manifest. This carı be attributed to the ownrrs* search for cheap Jr. sp.ite of the fact that ac'%quat.> statistical records: have U C c T I e. 'C '?- c% L" i J. S. : J sr-.c u'Ç£-.:,;:iucr,L. rt-vt^al u'r^wLCUC'ioL-Jy t:-at the- cost; c- ? i-.';::> iccicitrr:tj to i.he r.atior.ai tcc.of..y c- k;î Uy r lt, :r.tc- L :? I 1 2 o-ss o- T^rkish liri per ai.fiu.-.i. G.: ver. the. c. t f i cui t : s s i.ı çctti:;ç, e'eti. fro.:. bDn.a cogent sector:-, it car, be. c-st i.T.a.tecJ Lha.t the real 1 esses are n.L.crı, n.ucri hiQi'ier. In order to ensure work security for the significant number?: of child and adolescent workers a mono us the need for concrete measures to be taken without further delay is- fully apparent. Firs^ among these comes 'education'. The importance of preparatory learning within the family, of conditioning a.t school and. perhaps most importantly, of wr>rk and work safety training by the employer prior to any exposure to work and job hazards can not be denied. These are only beginnings - or the next steps. As we have shown, resolving the issue has been made that more difficult by the contradictions in the legal enactments, their diffusiveness and the 37lack o-f -force in the application o-fwhat are obviously required. It is clearly demonstrable that were the losses resulting -From work accidents among the youngest and younger legal and unprotected workers applied to measures for their prevention, the greater part o-f the problem would be resolved. But, apart from this, it is of the essence that the youth subject to fundamental learning and training be e?-: eluded from the work force. This is an inescapable prerequisite of Turkey's being a contemporary, legal society. 38