Amerikan hukuku kaynaklı SAFE'lerin (Simple agreement for future equity) Türk hukuku kapsamında incelenmesi
Review of American law based simple agreement for future equity under Turkish law
- Tez No: 608333
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SITKI ANLAM ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Özellikle girişim yatırımlarının fazlaca görüldüğü ve bu yatırımların profesyonel olarak gelir elde etme amacıyla takip edildiği Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkelerde, yatırımcı ve girişimcilerin hızlı, basit ve maliyeti düşük bir şekilde yatırım yapma ihtiyaçları doğmuştur ve bu ihtiyaca cevaben çalışma boyunca“Tek Tip Yatırım Sözleşmesi”olarak anılan Simple Agreement for Future Equity (Safe) ortaya çıkmıştır. Bu yüksek lisans tez çalışmasında, ABD Hukuku'nda kendine geniş bir yer bulan ve girişimler ile yatırımcılar tarafından çokça tercih edilen bu Tek Tip Yatırım Sözleşmeleri'nin incelenmesi ve Türk Hukuku'nda benzer bir sözleşme ile girişim yatırımlarının yapılıp yapılamayacağının değerlendirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The need for a fast-paced, simple and low-cost solution for investors and start-ups to make investment deals has emerged in countries such as United States of America, where there are a lot of start-up investments and these investments are pursued professionally for revenue generation purposes. As an answer to this need, a generic agreement titled“Simple Agreement for Future Equity”(“SAFE”) came into light. In this L.L.M. dissertation, SAFE which has a substantial place in US Law and is in the spotlight of investors and start-ups will be reviewed and it will be evaluated whether start-up investments may be granted through a similar agreement under Turkish Law.