Hz. Yusuf konulu minyatürlerde kompozisyon düzeni ve sanatsal üretimler
The composition system and artistic productions in the miniatures themed Prophet Joseph
  1. Tez No: 608332
  2. Yazar: HARUN GÜVEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM MUSTAFA VUSLAT NOYAN GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Yusuf kıssası, kutsal kitaplar Tevrat ve Kur'an-ı Kerim'de detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Bu kıssanın ders niteliğinde vermiş olduğu mesajlar kendisinden Ahsenü'l-Kasas yani, kıssaların en güzeli diye adlandırılmasına neden olmuştur. Bu zengin konu şairler ve yazarlar tarafından sık sık işlenmiştir. Konu zenginliğinden dolayı yazarlar ve şairlerle sınırlı kalmamıştır. Konu yelpazesinin genişliği nedeniyle minyatür sanatçılarının da dikkatini çekmiştir. Bununla ilgili farklı dönemlerde ve farklı sanatçılar tarafından kıssanın birçok minyatürleri yapılmıştır. Kıssayla ilgili minyatürler Hz. Yusuf'un hayatının bütün dönemlerini konu ediniştir. Bu dönemler kıssaya göre; Hz. Yusuf'un rüyasına, rüyasından kardeşleri tarafında kuyuya atılmasına ve kuyudan çıkarılıp Mısır'a Aziz olmasına kadar geçen bütün evreleri içermektedir. Bu bağlamda Hz. Yusuf'un hayatı ele alınarak minyatür sanatında işlenen çalışmaların kompozisyon düzeni açısından değerlendirilmesi yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The story of Prophet Joseph is discussed in detail in the holy books, the Torah and the Holy Quran. The messages given by this story in the nature of the lecture caused it to be called as Ahsenu'l-Kasas, that is, the best of the all stories. This substantial subject is often studied by poets and writers and it is not limited to writers and poets due to the extensiveness of it. It also attracted the attention of miniature artists due to the wide range of subjects. To the extent that many miniatures of this story were made by different artists in different periods. All the periods of Prophet Joseph's life are discussed in the miniatures related with the story. By subject, these periods include all the stages from Joseph's dream, to his being thrown into the well by his brothers and being removed from the well to become a Saint in Egypt. Within this context, in this study by addressing the the life of Prophet Joseph it is aimed to discuss the evaluation of the works in miniature art in terms of composition order.