Advocacy of human rights' international demands in criminal justice field and institutional complexity in Libya
Libya'da insan hakları savunuculuğunun ceza adaleti alanındaki uluslararası talepleri ve kurumsal karmaşıklık
- Tez No: 608346
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ ÖZEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu tez, insan hakları savunucularının Libya'da insan hakları mantığını teşvik etmek için nasıl hareket ettiklerini ve eylemlerinin zamanla Libya Ceza Mahkemesi kararlarında ne derece etkili olduğunu ele almaktadır. Ayrıca, uluslararası taleplerin benimsenmesinden kaynaklanan kurumsal karmaşıklığın bir ceza mahkemesinde etkileşimli düzeyde faaliyetlerle nasıl çözüldüğünü araştırmayı amaçlamaktadır. Öncelikle, uluslararası taleplerin küresel bir alan seviyesinden yerel örgütsel düzeyde benimsemesi, kurumsal mantık çokluğu ve kurumsal karmaşıklık ile ilgili literatüre dikkat çekiyorum. Sonra, Libya'daki adalet alanıyla ilgili bazı görgül bilgileri ele alıyorum. Buna göre, Libya'daki hukuki gelişmelerin, uluslararası taleplerce savunulan İnsan Hakları Mantığı'na karşı Ceza Hukuku Mantığı'nın adalet alanındaki temel mantık haline geldiğini, İnsan Hakları Mantığı'nın ise nasıl ikinci sıraya ittiğini açıklamaya çalışıyorum. Örnek olay incelemelerinin boylamsal analizinin kullanımına dayanan nitel ve nicel metodolojilerin detayları verilmiştir. Sonuçlar birinci olarak, uluslararası kuruluşların insan hakları savunucuğu mekanizmasıyla ceza adaleti alanındaki uluslararası taleplerin benimsenmesini kolaylaştırdıklarını göstermektedir. İkinci olarak, ceza adaleti alanındaki uluslararası taleplerin benimsenmesi, kurumsal mantıklar arasındaki tutarsızlıklara neden olan kurumsal karmaşıklık yaratmıştır. Üçüncüsü, örgüt düzeyindeki aktörler kurumsal mantıklarını öne çıkarmak için yasal muhakemeyi kullanmışlardır. Yapılar, yerleşik çerçeveler, gayriresmi anlaşmalar ve uzmanların raporları, kurumsal mantık arasındaki tutarsızlıkları çözme mekanizmalarıdır. Tezin sonunda, gelecekteki araştırmalar için tartışma ve öneriler ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis addresses how human rights advocacies act to promote human rights logic in Libya and the extent to which their actions become influential on Libya Criminal Court decisions by time. It, also, seeks to investigate how institutional complexity that arises from adoption of international demands is resolved interactively in a criminal court. First, I draw attention to the literature related to adoption of international demands from a global field level to local organizational level, multiplicity of institutional logics and institutional complexity. Then, I address some empirical information about the justice field in Libya aiming to explain how legal developments led to Criminal Punishment Logic being the default logic in the justice field as against advocacy of international demands that lead to Human Rights Logic being second in order. Details of a qualitative and quantitative methodologies, based on the use of longitudinal analysis of case studies, are given. Results reveal that; first, international organizations facilitate adoption of international demands in the criminal justice field through an advocacy mechanism of human rights. Second, adoption of international demands in the criminal justice field generates institutional complexity that results in inconsistencies between institutional logics. Third, actors at organizational level use legal reasoning to promote their institutional logics. Hierarchal referral, built-in frameworks, informal agreements, and experts' reports are mechanisms of resolving inconsistencies between institutional logics. Discussion and suggestions for future research are attended to at the end of the thesis.