Statistical IID tests of integer sequences
Tam sayı dizilerinin istatistiksel IID testleri
- Tez No: 608361
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ DOĞANAKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bir algoritmanın kriptografik açıdan güvenli olabilmesi için, şifreleme anahtarlarının rastgele olması gerekir. Bu rastgeleliği elde edebilmek için bir takım rastgele sayı üreteçlerinden yararlanılır. Sözde rastgele sayı üreteçleri hiçbir zaman gerçek rastgeleliği sağlayamayacağı için elde edilen sözde rastgeleliğin ölçülmesi ihtiyacı doğmuştur. Rastgelelik hakkında bilgi sahibi olabilmek için, çıktının entropi değeri hesaplanabilir. Bunu yapabilemek için dizinin önce IID (bağımsız ve özdeş dağılımlı) olupolmadığı incelenebilir.Bu çalışmada, IID testleri incelenerek, bir takım sonuçlar elde edilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde, entropi kavramı ele alınmış ve NIST'in yayınları arasında yer alan SP“800-90B Recommendation for the Entropy Sources Used for Random Bit Generation”adlı makaleden söz edilmiştir. Bu makalede bahsi geçen IID testlerine ve testlerin uygulanma biçimlerine ikinci bölümde yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, çalışmada üretilen bir takım dizilerin sonuçlarına yer verilmiştir. Dördüncü bölümde, gelecekte yapılabilecek çalışmalara yer verilmiş testlerden elde edilen sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In order that an algorithm is cryptographically secure, the encryption keys must be random. To achieve this randomness, a number of random number generators are used. Since pseudo-random number generators can never provide true randomness, there is a need to measure the obtained pseudo-randomness. To obtain information about randomness, the entropy value of the output can be calculated. In order to measure the entropy of a sequence, it can be examined whether it is an IID (independent and identical distribution) or not. In this study, IID tests were examined and some results were obtained. In the first chapter of the study, the concept of entropy is discussed and the article“SP 800-90B Recommendation for the Entropy Sources Used for Random Bit Generation”is mentioned. IID tests mentioned in this article and their application methods are given in the second chapter. In the third chapter, the results of some sequences, which are produced in the study, are given. In the fourth chapter, future studies are given and the results are interpreted.