İskiofemoral bölgenin manyetik rezonans görüntüleme ile morfolojik değerlendirilmesi
Morphological evaluation of the ischiofemoral regionBY magnetic resonance imaging
- Tez No: 720198
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA DURAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: İskiofemoral sıkışma (İFS) bulgusu olmayan hastalarda manyetik rezonans görüntülerde (MRG) bilateral iskiofemoral bölgenin (İFB) morfolojik ölçümlerini karşılaştırmak, bu ölçümler arasındaki korelasyonu saptamak ve cinsiyetler arası farklılığı araştırmaktır. Materyal ve Metod: Haziran 2019-Mart 2021 tarihleri arasında kalça ağrısı ön tanısı ile bilateral kalça MRG çekimi yapılan hastalar retrospektif olarak değerlendirildi. Kriterlere uygun 450 hasta (271 kadın, 179 erkek) çalışmaya dahil edildi. Ölçümler İFB'nin en dar olduğu aksiyel kesitlerden yapıldı. İFB morfolojisi iskiofemoral mesafe (İFM), kuadratus femoris mesafesi (KFM), iskial açı (İA) ve interiskial mesafe (İİM) ölçümleri ile değerlendirildi. Ayrıca aynı kesitte kuadratus femoris kas kalınlığı (KFKK) ölçüldü. Morfolojik ölçümleri taraflar (sağ/sol) ve cinsiyetler arasında karşılaştırmaya ve bu ölçümler arasındaki korelasyonu saptamaya yönelik istatistiksel testler yapıldı. Bulgular: Çalışmamızın %60.2'si kadın, %39.8'i erkek olup yaş ortalaması 44.314.06 yıl idi.
Özet (Çeviri)
Aim: To compare morphological measurements of bilateral ischiofemoral region on magnetic resonance images (MRI) in patients without ischiofemoral impingement, to determine the correlation between these measurements and to investigate the differences between the gender. Materials and Methods: Patients who underwent bilateral hip MRI with a preliminary diagnosis of hip pain between June 2019 and March 2021 were evaluated retrospectively. 450 patients (271 women, 179 men) who met the criteria were included in the study. Measurements were made from axial sections with the narrowest ischiofemoral region. The ischiofemoral region morphology was evaluated by ischiofemoral distance (IFD), quadratus femoris distance (QFD), ischial angle (IA) and interischial distance (IID) measurements. In addition, quadratus femoris muscle thickness (QFMT) was measured in the same section. Statistical tests were performed to compare morphological measurements between the parties (right/left) and genders and to determine the correlation between these measurements. Results: In our study, 60.2% were female and 39.8% were male, and the mean age was 44.314.06 years.