İzmir ili Ödemiş ilçesi sığırcılık işletmelerinin sürü yönetim tekniklerinin incelenmesi
Investigation of herd management techniques of cattleenterprises in Ödemis county of İzmir province
  1. Tez No: 608383
  2. Yazar: YAVUZ EMRE TATAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİNİSA ESENBUĞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma İzmir ili Ödemiş ilçesinde sığır yetiştiriciliği yapan işletmelerin yapısını ve mevcut durumunu incelemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada şansa bağlı olarak seçilen 50 işletme sahibi ile yüz yüze anket yapılarak elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir. Çalışmada yer alan üreticilerin yaşları 26 ve üzeri olup bunların %31,2'sini 46-55 yaş aralığına sahip insanlar oluşturmaktadır. Eğitim durumları incelendiğinde %29,2'sinin okur-yazar, %37,5'sinin ilkokul mezunu ve %14,6'ının ise lise mezunu olduğu anlaşılmaktadır. İşletmelerin %75,0'inin süt sığırcılığı işletmesi olduğu ve bu işletmelerde %95,8 oranında kültür ırkı sığırların tercih edildiği belirlenmiştir. Yetiştiricilerin işletmelerinde en çok korunga ve fiğ (%56,3) yetiştirmeyi tercih ettikleri, yetiştiricilerin verdikleri kaba yem miktarını geçmiş tecrübelere (%75,0) göre belirledikleri, hayvanlara verilen kesif ve kaba yem oranlarının ise %66,7 gibi büyük bir oranla elindeki yem miktarına göre belirledikleri tespit edilmiştir. İşletmelerin %77,1'inde otomatik suluk sistemi kullanılmaktadır. Bu işletmelerin %81'inde yetiştirilen süt sığırlarının günlük ortalama süt verimlerinin 22 kg ve üzeri olduğu ve %75,0'inde laktasyon süresinin 271 ve üzeri gün olduğu tespit edilmiştir. İşletmelerin %87,5'inin serbest durak tipine sahip oldukları anlaşılmaktadır. İşletmelerin %87,5'inde hayvanlara iç ve dış parazit mücadelesi yapıldığı görülmektedir. Hayvanların doğumdan önce kuruya ayrılma oranının %87,5 olduğu ve işletmelerde bulunan buzağıların göbek kordonu kesim ve temizliğinin yapılma durumunun yalnızca %16,7 olduğu belirlenmiştir. Kolostrumun (ağız sütü) ilk 2 saat içerisinde buzağıya içirilme oranının %91,70 olarak tespit edilmiştir. Elde edilen veriler sonucunda, Ödemiş ilçesinde sürü yönetiminin mevcut yapısal ve fiziksel özellikleri incelenmiş ve yetiştiricilerin hayvan bakım ve beslenmesi konusunda yeterli bilgiye sahip oldukları, bu nedenle süt sığırcılığında önemli bir potansiyelin var olduğu belirlenmiştir. Eğitimli genç nüfusun desteklenerek hayvancılığa yönlendirilmesi ile birlikte mevcut potansiyelin arttırılması, sığırcılık işletmelerinin kapasitelerinin arttırılarak modern işletmelere dönüştürülmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the structure and current status of cattle enterprises in Ödemiş District of İzmir province. In this study, 50 cattle breeders were interviewed face-to-face and the results of the survey were evaluated. The age of the producers included in the study was 26 and over, and 31.2% of them consisted of people with 46-55 age range. When education levels of the participants were examined, it is seen that 29.2% were literate, 37.5% are primary school graduates and 14.6% were high school graduates. It was determined that 75.0% of the breeders were dairy cattle enterprises, and culture breed cattle was preferred in 95.8% of these enterprises. It was seen that breeders mostly prefer sainfoin and vetch (56.30%) in their farms. The amount of roughage given by the breeders was determined according to their past experiences (75.0%) and the concentrate bait and roughage rates given to the animals were determined according to the amount of feed in their hands with a great rate of 64.70%. Automatic watering system is used in 77.10% of the enterprises. It was found that the daily average milk yield of dairy cattle in these enterprises had 22 kg or more (81.00%) and the lactation period was 271 days and more in 75.00% of these enterprises. It is understood that 87.50% of the enterprises have free standing type. It was seen that 87.50% of the enterprises struggle with internal and external parasites to animals. It was found that the rate of the animals getting dry before birth was 87,5% and it was determined that cut and cleaning of the umbilical cord of calves in the enterprises was only 16,7%. The rate of colostrum drinking of the calf in the first 2 hours was determined to be 91,7%. As a result of the data obtained, the structural and physical characteristics of herd management in Ödemiş District were examined and it was determined that the breeders had sufficient knowledge about animal care and nutrition, and therefore there was a significant potential in dairy cattle breeding. It was concluded that the existing potential should be increased by supporting the educated young population and directed to animal husbandry, and that the capacity of cattle enterprises should be increased and turned into modern enterprises.