Kalay florür içeren diş macunlarının dentin hassasiyetinin tedavisindeki etkinliğinin değerlendirilmesi: Sistematik derleme ve meta-analiz
Evaluation of the effectiveness of stannous fluoride-containing toothpastes in treating dentin hypersensitivity: A systematic review and meta-analysis
- Tez No: 742946
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA UZER ÇELİK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Amaç: Dentin hassasiyeti hastaların yaşam kalitesini düşüren bir rahatsızlık olması nedeniyle tedavisi ve kontrolü diş hekimleri için önemli bir konu haline gelmiştir. Dentin hassasiyetinin tedavisinde diş hekimleri tedavi planlamasının ilk aşaması olarak diş macunlarına başvurmaktadır. Kalay florürlü diş macunları hassasiyet tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Çalışmamızın amacı kalay florür içerikli diş macunlarının dentin hassasiyetinin giderilmesindeki kısa ve uzun dönem etkinliğinin pozitif ve negatif kontrol gruplarındaki macunların etkinlikleriyle karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada, diş hassasiyeti, kalay florür ve diş macunu ile ilgili anahtar kelimelerle MEDLINE (Pubmed), Ovid MEDLINE, Scopus ve Web of Science veri tabanlarında taramalar yapıldı. Taramalar sonucunda toplam 2157 çalışma elde edildi. Çalışmaların dublikasyonları elendikten sonra, dahil edilme ve dışlanma kriterlerine göre başlık, özet ve tam metin incelemeleri iki araştırmacı tarafından yapıldı. Dahil edilme kriterlerini karşılayan yayınların randomize çalışmalar için yenilenmiş Cochrane Collobration Risk of Bias (RoB 2) yanlılık değerlendirme aracı kullanılarak iki araştırmacı tarafından kalite analizi gerçekleştirildi. Kalite analizi sonucunda araştırmaya dahil edilmesi uygun görülen çalışmaların verileri (n=15) Comprehensive Meta Analysis Version 2.2.054 (trial) ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Since dentin hypersensitivity is a condition that reduces the quality of life of patients, its treatment and control has become an important problem for dentists. In the treatment of dentin hypersensitivity, dentists use to toothpastes as the first step of treatment management. Stannous fluoride toothpastes are frequently used in the treatment of sensitivity. The aim of our study is to compare the short-term and long-term effectiveness of toothpastes containing stannous fluoride in relieving dentin hypersensitivity that the effectiveness of toothpastes in negative and positive control group. Materials and Methods: In this study, keywords about dentin hypersensitivity, stannous fluoride, and toothpaste, were searched in MEDLINE (Pubmed), Ovid MEDLINE, Scopus, and Web of Science databases. As a result of the searches, a total of 2157 studies were obtained. After the duplications of the studies were eliminated; the title, abstract, and full-text of the articles were reviewed by two researchers according to the inclusion and exclusion criteria. Quality assessments of articles meeting the inclusion criteria was performed by two researchers according to the revised Cochrane Collobration Risk of Bias (RoB 2) bias assessment tool for randomized trials. As a result of the quality assessments, the data of the studies deemed suitable for inclusion in the study (n=15) were analyzed with the Comprehensive Meta Analysis Version 2.2.054 (trial).