Hipoksik solunum yetmezliğinde yüksek akımlı nazal oksijen ve noninvaziv mekanik ventilasyon desteği alan hastalarda akciğer ve diyafram ultrasonografisinin klinik progresyonu öngörmedeki yeri
The role of lungs and diaphragm ultrasonography in predicting clinical progress in patients receiving high flow nasal oxygen and noninvasive mechanical ventilation support in hypoxic respiratory failure
  1. Tez No: 889328
  2. Yazar: SİMGE EVREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAMİGAR TURGUT, DR. NİHAN ALTINTEPE BAŞKURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıp Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Giriş ve amaç: Hipoksik solunum yetmezliği tanısıyla yoğun bakım ünitesinde takip edilen NIMV ve HFNO tedavisi alan hastaların entübasyon riskinin akciğer ve diyafram USG ile öngörülebildiğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: 1 Ocak 2024 ve 1 Mayıs 2024 tarihleri arasında, Sağlık Bakanlığı Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi yoğun bakım ünitesine hipoksik solunum yetmezliği tanısıyla interne edilen 91 hastanın yoğun bakım yatışı sırasında, 6., 12., 24. ve 48. saatlerinde ve entübasyon kararı alındıysa entübasyon sırasında yapılan akciğer ve diyafram USG ile diyafram kalınlık fraksiyonu, ekskursiyonu, LUS skoru, ROX indeksi ve LUSS/ROX indeksi oranı değerlendirilmiştir. Bulgular: Entübe olan ve entübe olmayan hastaların yaş ortalamaları arasında anlamlı bir fark yoktu. Cinsiyet dağılımları benzerdi. Çalışmamızda 91 hastanın 58 tanesinde alt solunum yolu enfeksiyonuna sekonder ARDS, 19'unda KOAH alevlenmesi, 10'unda postoperatif atelektazi, 4'ünde akciğer ödemi görüldü.
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim was to evaluate whether the risk of intubation in patients with hypoxemic respiratory failure who were monitored in the intensive care unit and received NIMV (non-invasive mechanical ventilation) and HFNO (high-flow nasal oxygen) treatment could be predicted using lung and diaphragm ultrasound. Materials and Methods: Between January 1, 2024, and May 1, 2024, the diaphragm thickness fraction, excursion, LUS score, ROX index, and the LUSS/ROX index ratio were evaluated using lung and diaphragm ultrasound in 91 patients admitted to the intensive care unit of the Ministry of Health Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu City Hospital with a diagnosis of hypoxemic respiratory failure. These evaluations were performed at the 6th, 12th, 24th, and 48th hours of their ICU stay, and during intubation if the decision for intubation was made. Results: There was no significant difference in the mean ages between intubated and non-intubated patients. Gender distributions were similar. In our study, among 91 patients, 58 had ARDS secondary to lower respiratory tract infection, 19 had exacerbation of COPD, 10 had postoperative atelectasis, and 4 had pulmonary edema. The 28-day mortality rate was statistically significant between intubated and non-intubated patients. The PaO2/FiO2 ratio was significantly higher in non-intubated patients. There was no significant difference between intubated and non-intubated patients in terms of PaCO2, CRP, procalcitonin, WBC, NLR, and PLR values. The ROX index and LUSS score measured during ICU admission were significant predictors of intubation. The LUS/ROX ratio was identified as a significant predictor for intubation (p=0.002).