Çevrimiçi biçimlendirmeye yönelik bir değerlendirme aracı olarak Plickers: Öğrenci ve öğretmen görüşleri
Plickers as an online formative assessment tool: Opinions of students and teachers
  1. Tez No: 608442
  2. Yazar: ALPER GÜRIŞIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZDEN DEMİRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmanın amacı çevrimiçi biçimlendirmeye yönelik değerlendirme araçlarından biri olan Plickers programı hakkında öğrenci ve öğretmenlerin görüşlerini ortaya koymaktır. Bu amaca ulaşmak için karma yöntem araştırmasından gömülü desene başvurulmuştur. Bu doğrultuda 2017-2018 eğitim öğretim yılı ikinci döneminde ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite kademelerinden birer öğretmen derslerinde üç sefer Plickers uygulamasını kullanmıştır ve daha sonra öğrencilerden araştırmacı tarafından geliştirilen anketle ve yarı yapılandırılmış görüşme formuyla veriler toplanmıştır. Öğretmenlerden ise yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak veriler toplanmıştır. İlkokuldan 39, ortaokuldan 47, liseden 50, üniversiteden 53 öğrenci ankete yanıt vermiştir ve her kademeden 5 öğrenci olmak üzere toplam 20 öğrenci ile yüz yüze görüşme yapılmıştır. Her kademeden 1 olmak üzere toplam 4 öğretmenle de görüşme yapılmıştır. Araştırmanın nicel verileri frekans ve yüzde istatistiki yöntemi ile analiz edilmiş ve nitel verilerin analizinde ise içerik analizi kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularından elde edilen sonuçlara göre Plickers'ın eğitimde kullanılmasının derse olumlu katkılar sağladığı ve öğrencilerin derslerde Plickers'ın kullanılmasını eğlenceli buldukları görülmektedir. Bütün kademelerden öğrencilerin önemli bir kısmı sınav sonrası Plickers'ın doğru ve yanlış cevapları hemen göstermesinin hatalarını düzeltmesini sağladığını düşünmektedir. Plickers; ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin önemli bir kısmında derslerine daha fazla çalışmasını sağlarken bu durumun üniversite öğrencilerinin yarısı için etkili olduğu görülmektedir. İlkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin önemli bir kısmı Plickers'la yaptığı testlerde başarılarının arttığını düşünmektedir. Plickers sayesinde öğrenciler derse daha fazla katılmaktadır. Plickers öğretmenlerin işlerini kolaylaştırmaktadır ve derse renk katmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the opinions of students and teachers on Plickers: one of the online formative assessment tools. To reach this aim, embedded design from mixed method research was applied. With this aim, in the second semester of 2017-2018 academic year, one teacher from each level: a primary school, a secondary school, a high school and university used Plickers in their lessons for three times and then the data of the study were collected from the students using a questionnaire and a semi-structured interview form developed by the researcher. Data were collected from the teachers using a semi-structured interview form. 39 students from primary school, 47 students from secondary school, 50 students from high school and 53 students from university responded to the questionnaire and face-to-face interviews were made with 20 students, 5 students from each level. A total of 4 teachers were interviewed, 1 from each level. The quantitative data of the study were analyzed by frequency and percentage statistics methods and content analysis was used in the analysis of the qualitative data. According to the results obtained from the research findings, it is seen that Plickers makes a positive contribution to the lesson when it is used in education and students find using Plickers in lessons enjoyable. A significant number of students from all levels think that after the test Plickers's showing the right and wrong answers immediately has corrected their mistakes. It is seen that Plickers enables a significant part of primary, secondary and high school students to study more while this situation is effective for half of the university students. A considerable number of primary, secondary and high school students think that their success increases in Plickers tests. Thanks to Plickers, students participate more in class. Plickers facilitates the work of teachers and embellish the lesson.