Duyuşsal öğrenme temelli öğretim uygulamalarının öğrencilerin fen bilimleri dersi motivasyonu, kaygısı ve başarısına etkisi
The effects of affective learning based instructional applications on students' motivation, anxiety and achievement in science classes
- Tez No: 608457
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı, 7. sınıf öğrencilerinin ders başarılarına, kaygı düzeylerine ve motivasyonlarına Fen Bilimleri dersi 2. ünitesi olan“Kuvvet ve Enerji”ünitesine yönelik geliştirilen duyuşsal temelli uygulamaların etkisini incelemektir. Çalışma İzmir ili Menderes ilçesine bağlı özel bir okulun 7.sınıfında okuyan 23 öğrenci ile yapılmıştır. Çalışmada tek gruplu zayıf deneysel desen kullanılmıştır. 2017-2018 eğitim-öğretim yılının güz döneminde öğrencilere önce motivasyon ve kaygı ölçeği ile başarı testi uygulanmıştır. Daha sonra Fen Bilimleri dersinin 2. ünitesi 6 haftalık süreç boyunca işbirlikli öğrenme yöntemi, deney yoluyla öğrenme, tartışma tekniği ve teknoloji gibi öğrencileri motive edici yöntem ve teknikler kullanılarak işlenmiştir. Son aşamada motivasyon ve kaygı ölçeği ile başarı testi tekrar uygulanmıştır. Ön test ve son test verileri SPSS programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde araştırma grubunun büyüklüğünün 30'dan az olması sebebiyle, parametrik olmayan Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ile Mann Whitney U Testi kullanılmıştır. Araştırmada ilköğretim 7. sınıf öğrencilerinin Fen Bilimleri dersine yönelik geliştirilen duyuşsal temelli uygulamalar ile öğrencilerin motivasyon ve kaygı düzeylerinin ön test ve son test puanları arasında Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi sonuçlarına göre anlamlı bir fark bulunmazken öğrencilerin başarı düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Cinsiyet faktörü incelendiğinde yapılan Mann Whitney U testi sonuçlarına göre kız ve erkek öğrencilerin motivasyon, kaygı ve başarı ön test ve son test puanları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of affective-based applications for the second unit of Science on the 7th grade students, motivation, anxiety and achievement. The study was conducted with 23 students in 7th grade of a private school in Menderes district of İzmir. In this study, single group experimental design is used. In the fall semester of the academic year 2017-2018, students were given a motivation and anxiety scale and an achievement test. Then, the second unit of Science and Technology course has been studied in 6 weeks by using methods such as cooperative learning, experiment learning, discussion technique and technology integration. At the last stage, the achievement test was applied with motivation and anxiety scales. Pre-test and post-test data were analyzed using SPSS. In the analysis of the data, the non-parametric Wilcoxon Signed Rank Test and Mann Whitney U Test were used because of the small sample size. In the study, there was no significant difference between pre-test and post-test scores of students' motivation and anxiety levels. There was a statistically significant difference between achievement levels of students. According to the Mann Whitney U test results, no significant difference was found between the male and female students' motivation, anxiety and achievement pre-test and post-test scores.