Ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin matematik dersi akademik başarısı ile fen dersi akademik başarısı arasındaki ilişkinin yapısal eşitlik modeli ile incelenmesi
Secondary school 8th grade students investigation of the relationship between mathematics academic success and science academic success with structural equation model
- Tez No: 608458
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜN BİNZET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Tez çalışmasında, 8. Sınıf 2016-2017 eğitim-öğretim programı müfredatındaki kazanımlara uygun olan TIMSS 2011 soruları kullanılarak fen ve matematik başarı testleri geliştirilmiştir.Geliştirilen bu testler ile ortaokul 8. Sınıf öğrencilerinin matematik dersi akademik başarısının fen bilimleri dersi akademik başarısını yordayıp yordamadığının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, söz konusu değişkenler arasındaki ilişkileri açıklayan bir model önerilmiş ve yapısal eşitlik modellemesi (YEM) kullanılarak test edilmiştir. Tez çalışmasının katılımcı grubunu, Milli Eğitim Bakanlığı Mersin İli, Yenişehir ve Mezitli ilçelerindeki orta okullarda öğrenim gören 395 adet ortaokul 8.sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırma nicel verilerin toplandığı ilişkisel bir çalışmadır. Veri toplama aracı olarak TIMSS 2011 sınavında çıkmış sorular kullanılarak oluşturulmuş“Fen Başarı Testi (FBT)”ve“Matematik Başarı Testi (MBT)”, literatürden elde edilen“Fen ve Teknoloji Okur Yazarlık Ölçeği (FOYÖ)”,“Fen ve Teknolojiye Yönelik Tutum Ölçeği (FTÖ), ”Fen ve Teknoloji Dersine Yönelik Öz- Yeterlik Algısı Ölçeği (FÖYÖ)“, ”Matematik Okur Yazarlık Ölçeği (MOYÖ)“, ”Matematik Tutum Ölçeği (MTÖ)“ve ”Matematik Öz-Yeterlik Algısı Ölçeği (MÖYÖ)“ kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler kullanılarak, araştırmada önerilen teorik model, ”R“ programlama dili bu programda yer alan ”lavaan“ve ”semplot" paketleri kullanılarak gerçekleştirilen analizler ile YEM teknikleri kullanılarak test edilmiştir. Veriler bilgisayar ortamına aktarıldıktan sonra analizler bilgisayar ortamında yapılmıştır. Bu sayede matematik dersi akademik başarısının fen dersi akademik başarısını yordadığı görülmüştür. Yapılan analizler sonucunda, araştırmada önerilen Yapısal eşitlik modellemesi desteklenmiştir. Ayrıca fen ve matematik dersi akademik başarısını tutumun yordamadığı, okuryazarlık ve öz-yeterliğin yordadığı; matematik dersi akademik başarısının da fen dersi akademik başarısını yordadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, science and mathematics achievement tests were developed by using TIMSS 2011 questions which are appropriate for the gains in 8th grade 2016-2017 education period. With these tests, it was aimed to examine whether the academic achievement of 8th grade students predicted academic achievement of science course. For this purpose, a model explaining the relationships between these variables was proposed and tested using structural equation modeling (YEM). The participant group of the thesis is composed of 395 middle school 8th grade students studying in schools in Mersin, Yenişehir and Mezitli districts of the Ministry of National Education. The research is a relational study that collects quantitative data. The data which was formed by using the questions that were obtained from TIMSS 2011 exam questions,“Science Achievement Test (FBT)”,“Math Achievement Test (MBT), Science and Technology Literacy Scale (FOYÖ)”, Attitude Towards Science and Technology Scale (FTÖ), Self-Efficacy Perception Scale (FÖYÖ)“, ”Mathematics Literacy Scale (MOYÖ)“ Mathematics Attitude Scale (MTÖ) and ”Mathematics Self-Efficacy Perception Scale (MÖYÖ)“ were used. Using the data obtained from the research, the theoretical model proposed in the research was tested with test using ”lavaan“ and ”semplot“ packages of ”R" program and using YEM techniques. After the data were transferred to the computer, the analyzes were performed on the computer. Thus, there was a significant relationship between the academic achievement of mathematics and the academic achievement of science. As a result of the analyzes, structural equation modeling proposed in the research was supported. In addition, the academic achievement of science and mathematics is not predicted by attitude, literacy and self-efficacy predicted; It was concluded that mathematics academic achievement predicted science academic achievement.