Kur'ân'da seyyie kavramı
The concept of seyyie in the Qur'ân
  1. Tez No: 608477
  2. Yazar: YUNUS ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN MOLLAİBRAHİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma ile“seyyie”kavramı, Kur'ân bütünlüğü içerisinde ele alınmıştır. Kur'ân'da olumsuz anlamda kullanılan“seyyie”kavramıyla anlatılmak istenen olumsuzlukların, kötülüklerin neler olduğu irdelenmiş; aynı zamanda bu kavramın meşhur tefsirlerde nasıl ele alındığı üzerinde durulmuştur. Kur'ân-ı Kerîm'in nazil olmaya başladığı ilk dönemlerden itibaren olumsuz mana içeren“seyyie”kavramı, bireysel ve toplumsal anlamda olumsuz eylem ya da eylemler bütününü yansıtmakta, bu olumsuzlukların tüm insanlık tarihi boyunca benzerleriyle var olduğu ortaya konulmakta ve insanlığın bunlara karşı dikkatli olup söz konusu olumsuzluklardan sakınması istenmektedir.
Özet (Çeviri)
With this study, the term of“seyyie”covers all Qur'ân which is used in negative meaning in Qur'ân and semtinized what the unfavourable or evil actions are. Furthermore, how evaluated this term in famous commentaries of Qur'ân is mentioned. From the first declaration days of the Qur'ân, with the term of“seyyie”which is used in negative meaning refers to an unfavourable act or complete unfavourable acts done individually or socially. İt is pointed out that these unfavourable acts exist in history of human being with their similar examples and human beings are desired to be careful about them and avoid them